افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 1 ژانویه , 2018 لینک کوتاه خبر :

شمارش معکوس برای توزیع تذکره‌های برقی

تذکره‌ برقی

به گفته ادارۀ ثبت احوال نفوس، آماده‌گی‌های این اداره برای توزیع تذکره‌های برقی نهایی شده است و برگه‌های ثبت نام را نیز به ریاست‌جمهوری فرستاده‌است.

مسؤول دفتر رسانه‌های این اداره می‌گوید که این اداره انتظار تصمیم رییس‌جمهور را می‌کشد که او کدام روز را برای آغاز این روند، تعین می‌کند.

نخستین تذکره‌ را رییس‌جمهور خواهد گرفت و این اداره برگه‌ها ثبت نام را به ریاست‌جمهور فرستاده‌اند.

رویینا شهابی، رییس دفتر رسانه‌های ادارۀ ثبت و احوال نفوس، می‌گوید: فورم‌های ثبت نام را به ریاست‌جمهوری فرستاده‌ایم و بربنیاد قانون تا که رییس‌جمهور تذکره نگیرد، ما نمی‌توانیم به دیگر باشنده گان کشور، تذکره توزیع کنیم.

رییس ثبت نام ادارۀ تذکره‌های برقی می‌گوید که پنج پایه کمپیوتر و افزارهای دیگر را روز شنبه به ریاست‌جمهوری انتقال داده‌اند، تا نخستین تذکره‌ را به رییس‌جمهور بدهند، اما ریاست‌جمهوری و ریاست اجراییه حاضر به گفت‌وگو در این باره، نیستند.

با آن‌که شماری از نماینده‌گان ولسی جرگه در بارۀ توزیع تذکره‌های برقی با درج واژه‌های ملت و قوم در تذکره‌ها مخالف استند، اما کمیتۀ مختلط شورای ملی که فرمان تقنینی رییس‌جمهور را تأیید کرده‌است، بر توزیع این تذکره‌ها تاکید می‌ورزند.

نجیبه حسینی، عضو مشرانو جرگه، می‌گوید: ما را به معامله‌گری متهم می‌سازند، اما همه‌گی بربنیاد قانون کار کرده‌اند در کمیتۀ مختلط.

هاشم الکوزی، عضو مشرانو جرگه، می‌گوید: من به تمام مردم اطمینان می‌دهم که تمام کارها بربنیاد قانون انجام شده‌اند و انشاءالله که به‌زودی در چند روز آینده، تذکره توزیع می‌شود و رییس‌جمهور تذکره می‌گیرد.

توزیع تذکره‌های برقی نخستین‌بار در سال ۱۳۸۷هجری خورشیدی در زمان حکومت حامد کرزی مطرح شد و اما تاکنون، به‌علت اختلاف دیدگاه‌ها دربارۀ نوشته‌شدن یا نوشته‌نشدن واژه‌های ملیت، قوم و دین توزیع آن چندین‌بار به تأخیر افتاده‌است.

 1. وحیدالله عطایی :

  ما داریم

 2. G Hussain Mohammad :

  بخاطر نبود برق ( غالمغال پارلمان ) توزیع شناسنامه به تعویق افتاد .

 3. Sayed Jamal :

  شمارکده برین بیبینم کی شمارش معکوس به پایان میرسه هههههه

 4. محمد فیاض :

  امازنگ خطر هم صدایش بگوش میرسد
  توزیع آن تذکره هااگرشروع شود
  پایان ندارد؟!

 5. Faisal Ofiany :

  مانمیگیریم

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
  آخرین اخبار