افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 25 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

ششمین نشست سازمان همکاری های اقتصادی منطقوی در کابل برگزار خواهد شد

گفته می شود که ششمین نشست سازمان همکاری های اقتصادی منطقوی یا ریکا برای افغانستان، به تاریخ 12 تا 13 ماه سنبله در کابل برگزار خواهد شد.

 

تا ده روز آینده برای نخستین بار حکومت وحدت ملی میزبان یک نشست بزرگ اقتصادی خواهد بود که در آن روی پیوستن افغانستان با کشور های منطقه از طریق پروژه های بزرگ اقتصادی یک سلسله تصامیم مهم گرفته خواهد شد.

 

گفته می شود که ششمین نشست سازمان همکاری های اقتصادی منطقوی یا ریکا برای افغانستان، به تاریخ 12 تا 13 ماه سنبله در کابل برگزار خواهد شد.

 

وزارت خارجه افغانستان می گوید که در این نشست مقامات بلند رتبه هفتاد کشور و سازمان بین المللی، دعوت شده و انتظار می رود بیشتر بحث ها روی پیشرفت های اقتصادی کشور صورت گیرد.

 

شکیب مستغنی سخنگوی این وزارت روز گذشته گفت:

 

” این اولین و بزرگترین نشست بین المللی در خصوص همکاری های منطقوی در مورد افغانستان است که بعد از روی کار آمدن حکومت وحدت ملی در داخل کشور برگزار می شود. تمرکز بیشتر این کنفرانس بالای پیگیری پروژه های است که جمهوری اسلامی افغانستان به ادامه تلاش های خود در جهت همگرایی اقتصاد منطقه ای و اتصال منطقه ای در اولویت های خود داشته است.”

 

به گفته آقای مستغنی، این نشست زیر نام ” راه ابریشم از طریق افغانستان” برگزار می شود و قرار است در آن روی تطبیق پروژه های مهم اقتصادی از جمله انتقال برق و گاز، اتصال خط آهن، سرحدات و برخی از مسایل دیگر بحث ها انجام شود.

 

سازمان همکاری های اقتصادی منطقوی برای افغانستان یا ریکا، به ابتکار حکومت قبلی بین سال های 2012 و 2015 بنام دوره انتقال و بین سال های 2015 و 2024 بنام دوره تحول طرح ریزی شده است.

 

از سوی هم اتاق تجارت و صنایع افغانستان می گوید که سکتور خصوصی پیشنهادات مشخص را برای شریک ساختن در این نشست به حکومت افغانستان سپرده است.

 

محمد یونس مهمند عضو هیات مدیره و معاون این اتاق گفت:

 

” پیشنهاد های سکتور خصوصی وقتاً فوقتاً به ریاست جمهوری تقدیم شده و آرزوی ما اینست که در کنفرانس ریکا، مملکت های کمک کننده به پروژ ه های زیربنایی افغانستان توجه کند از قبیل صنعت و زراعت که در این باره باید توجه شود تا ما بتوانیم خود کفا شویم.”

 

آقای مهمند از حکومت می خواهد که برای پیشرفت اقتصاد کشور باید تلاش بیشتر شود تا از طریق جلب سرمایه گذاری ها افغانستان از لحاظ اقتصادی به خود کفایی برسد.

 

در عین حال برخی از کارشناسان اقتصادی بدین باور اند که حکومت افغانستان از نشست های قبلی این سازمان استفاده موثر نکرده است.

 

ابراهیم شمس یکی از همین کارشناسان می گوید که حکومت باید با پلان های جامع تلاش نماید تا زمینه تطبیق برنامه های بنیادی در کشور را فراهم سازد.

 

” منطقه باید بیشترین تمرکز را بالای پروژه های اقتصادی می کرد با توجه به شرایط کنونی ممکن کمی مشکلات را به همراه داشته باشد با آنهم اگر پروژه تاپی، انتقال پروژه برق یا اتصال خط آهن با کشور های منطقه بود هدف از آن وصل شدن افغانستان مطابق معیار های بین المللی با کشورها منطقه بود، پس اینهم مسایل در سطح افغانستان خواهد بود.”

 

پیش از این رهبران حکومت وحدت ملی توسعه و بهبود روابط اقتصادی با کشور های منطقه و سازمان های مختلف را از اهداف اساسی حکومت خوانده گفته اند که در نتیجه این کار زمینه مبدل شدن افغانستان به یک کشور معتبر اقتصادی در سطح منطقه فراهم خواهد شد.

 

کارشناسان افغان نیز تاکید می کنند که هر گاه قدرت های بزرگ منطقه و جهان به منابع طبیعی و فرصت های اقتصادی در افغانستان توجه کنند نه تنها از این کار خود سود خواهند برد، بلکه زمینه خود کفای افغانستان نیز مساعد خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار