افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 21 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

شرایط برای داعش در افغانستان فراهم است

داعش گروه متجاوزی است که تا به حال در کشورهای عربی کشتارها و ناامنی های فراوانی ایجاد کرده است و حالا اولین حمله خود را در افغانستان و در جلال آباد انجام داده است. نیروهای امنیتی کشور تا به امروز وجود این گروه تروریستی را در افغانستان انکار می کرده اند اما رییس جمهور دیروز وجود این گروه را تایید کرده و مردم را به یک جبهه واحد در مقابل این گروه دعوت کرده است.

 

هارون میر آگاه مسایل سیاسی در برنامه «کنکاش» گفت: امروز اولین باری است که حکومت افغانستان حضور داعش را تایید کرده و گفته است که حمله در جلال آباد توسط داعش بوده است. این در حالی است که نیروهای امنیتی افغانستان در ماههای گذشته حضور داعش را در افغانستان انکار کرده اند و معتقد بودند که این گروه در کشور وجود ندارد. همچنین هنوز در افغانستان نیروهای ناتو با تمام تجهیزات پیشرفته استخباراتی وجود دارند. آنها هم تا به حال به صراحت نگفته اند که در اینجا داعش موجویت فیزیکی دارد. اینکه کسی به نام داعش مسوولیت یک عملیات را به عهده می گیرد کار مشکلی نیست.

 

وی معتقد است هنوز نمی توان حضور داعش در کشور را پذرفت و اظهار کرد: ما یگانه کشوری هستیم که تجربه طولانی از جنگهای نیابتی و از جنگهایی که در مقابل تروریزیم بوده داریم. در شرایط افغانستان، هیچ گروهی نمی تواند موجودیت خود را بدون داشتن یک پایگاه حمایتی حفظ کند. طالبان در پاکستان پایگاه داشتند. مجاهدین هم تعدادی در ایران پایگاه داشتند و تعدادی هم در پاکستان بودند. تجربه نشان می دهد که هیچ گروهی نمی تواند در افغانستان بدون پشتیبانی از کشورهای همسایه وارد جنگ شود و تداوم پید کند. داعش گروهی است که نه پاکستان آن را می پذیرد و ایران هم که در مقابله با آن در عراق قرار دارد. تمویل چنین گروهی از نظر مالی و تجهیزات نظامی کاری دشوار است. پش پذیرش اینکه داعش در افغانستان حضور دارد هم کار دشواری است.

 

وی در خصوص شرایط به وجود آمدن گروه داعش در کشور گفت: شرایط کشور ما برای نیروگیری این گروه فراهم است. متاسفانه تعداد زیادی از جوانان ما بیکار هستند و اکثر جوانان ما بیش از سه دهه در مدارس پاکستان شست و شوی مغزی شده اند و سلاح و مهمات هم به اندازه کافی در افغانستان وجود دارد. خطر نفوذ داعش وجود دارد اما اینکه آنها عملاً در افغانستان پایگاهی را ایجاد کرده اند، محل فرمانده آنها در افغانستان است یا در پاکستان یا خارج از این دو کشور قرار دارد، سوالهایی زیادی است که وقتی ما برای این سوالات پاسخ یافتیم می توانیم بگوییم که داعش در افغانستان وجود دارد یا اینها گروههایی مانند طالبان هستند.

 

هارون میر، حمله اخیر به جلال آباد را صرفاً از جانب داعش نمی داند و می گوید: حمله به جلال آباد می تواند توسط هر گروهی صورت گرفته باشد، طالبان یا دیگر گروههای مسلح. امیدوارم دولت بتواند تصامیم لازم را بگیرد که اگر داعش در افغانستان وجود دارد از رشد این گروه جلوگیری شود. در حال حاضر متاسفانه در قسمت هایی که طالبان نفوذ دارد امنیت وجود دارد و در شمال افغانستان و سرحدات آسیای میانه ناامنی های فراونی شکل گرفته است.

 

وی در ارتباط با بدخشان که گفته می شود، می خواهد پایگاه داعش شود گفت: گفته می شود داعشی ها می خواهند بدخشان را پایگاه جهانی خود برای انجام حملات فرامنطقه ای خود انتخاب کنند. اگر این کار را کنند اشتباه بزرگی می کنند. چرا که بدخشان در شش ماه زمستان به کلی مسدود است و ما هنوز هم نیروهای خاص آمریکایی ها را داریم که در افغانستان هستند. بدخشان از هیچ نگاهی راه اکمالاتی برای داعش ندارد. سرحدش با چین، کشمیر، پاکستان و تاجیکستان مسدود است.

 

این آگاه سیاسی در این مورد افزود: مشکل ترین چیز در جنگ اکمالات است. بدون اکمالات، بخصوص مواد غذایی و مهمات کسی در افغانستان نمی تواند بجنگد. مشکل اساسی برای داعش همین خواهد بود. پاکستانی ها هم که در مقابل داعش قرار دارند چرا که نمی خواهند گروه جدیدی که زیر کنترل آنها نیست در منطقه و در افغانستان رشد کنند.

 

وی در خصوص رد فرضیه حمایت پاکستان از داعش عنوان کرد: فرضیه ای وجود دارد که گویا پاکستان حامی داعش در افغانستان هستند، این موضوع به این مفهوم است که پاکستانی ها در مقابل بزرگترین ایتلاف کننده شان که چین است ایستاده اند. در حالی که چینی ها چندی پیش به پاکستان وعده کرده اند که هزینه گزافی را برای ساخت زیربناهای پاکستان می کند. پاکستان فعلاً تلاش می کند که روابطش را با روسیه، چین و ایران بهتر بسازد چون می داند که هند و آمریکا در یک ایتلاف استراتژیک قرار دارند. پس پاکستانی ها حاضر نسیتند که از گروهی که در مقابل معتلفینش قرار دارد حمایت کنند.

 

میر، در پایان گفت: پاکستانی ها اعلام کرده اند که به هیچ عنوان به هیچ گروهی زیر نام داعش اجازه فعالیت در خاک پاکستان نمی دهند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار