افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 18 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

شتابزدگی از اسلام آباد تا دهلی نو

اشرف غنی که روزگاری دم از ترس انحصار میان مزدوران و چاپلوسان می زد و از نهادهای مدنی، نخبگان و جوانان استمداد می طلبید، با 150 نفر متشکل از افغان های پاکستانی و متملقان مرز دیورند پای بر خاک اسلام آباد گذاشت و فضاحتی تاریخی ببار آورد.

چندروزی بیشتر از سفر اشرف غنی به پاکستان و دیدار با مقام های عالی رتبه و عادی و امی پشتون تبارها و پنجابی های پاکستانی نمی گذرد که زمزمه های دیدار قریب الوقوع با هند به گوش می رسد.

 

با تاملی چند بر انتقاد های ریز و درشت و خورد و کلانی که از هیات 150 نفری همراه رییس جمهور، از رفتارهای غیر دیپلماتیک و بدور از عرف و شأن افغانستان و از نتایج ضعیف و رقت بار سفر کابل به اسلام آباد؛ می توان به صراحت دریافت که…

 

که نه وی تاکنون از جایگاه و موقعیت استراتژیک افغانستان و تعامل آن با پاکستان آگاه است نه نسبت به رفتارهای مناسب و متناسب با عرف و شأن سیاسی ارزشی قایل می باشد و نه همراهان قابل قبولی برای این سفر حساس و زیر ذره بین برای خود برگزیده است.

 

اشرف غنی که روزگاری دم از ترس از انحصار میان مزدوران و چاپلوسان میزد و از نهادهای مدنی، نخبگان و جوانان استمداد می طلبید با 150 نفر متشکل از افغانستانی های پاکستانی و متملقان مرز دیورند پای بر خاک اسلام آباد گذاشت و فضاحتی تاریخی ببار آورد.

 

این سفر عجولانه، حساب نشده و ناشیانه به اسلام آباد و دیدارهای غیرضروری و تشریفاتی اشرف غنی با دشمنان علنی و قسم خورده ثبات و امنیت در افغانستان دو درس عمده برای وی به یادگار گذاشت: یکی زمان مناسب برای برقراری مناسبت رسمی دیپلماتیک و دیگری گزینش هیات متخصص و محدود.

 

گذشته از تمام نواقص و نقایصی که در کردار و گفتار اشرف غنی و هیات زاید همراهش در پاکستان بود؛ زمان بندی نامناسب این سفر می باشد که می بایست پس از سفر و تجدید میثاق حکومت با دولت های ریاض، پکن، تهران، آنکارا، دهلی نو، مسکو و سایر قدرت های منظقه انجام می شد.

 

سفرهای پشت سر هم و بی وقفه از اسلام آباد به دهلی نو با توقفی کوتاه مدت در کابل نشات گرفته از سیاست سست و شتابزده ای است که اگر با مدیریت و درایت فوق العاده بدست گرفته نشود می تواند ضدیت و رقابت منفی هند و پاکستان در افغانستان را شدت ببخشد.

 

اشرف غنی در صدر داعیه داران تحول که اهمیت مناسبات دیپلماتیک و مهره چینی سیاسی در منطقه و جهان را درک کرده است اگر ابتکار عمل را بدست گرفته نتواند ناخودآگاه به همان چاهی در خواهد غلتید که حامد کرزی، برهان الدین ربانی و صبغت الله مجددی غلتیدند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار