افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 21 سپتامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

شبکه عدالت بین المللی، امریکا را ناقض حقوق زندانیان بگرام خواند.

مسئولان شبکه عدالت بین المللی که وکالت محبوسین زندان بگرام را نیز برعهده دارند، با توجه به آزار و شکنجه زندانیان در این محبس و گوانتانامو، امریکا را متهم به نقض حقوق بشر کردند.

تینا فوستر رییس این شبکه در کابل به خبرنگاران گفت، در 10 سال گذشته هیچ یک از محبوسین زندان گوانتانامو و بگرام به عدالت و محاکم دسترسی نداشته اند که این مساله خلاف معیار های بین المللی می باشد.

به گفته این وکلاء برخی از محبوسین در بگرام که به وکیل مدافع هم دسترسی نداشته اند در اثر شکنجه جان خود را از دست داده اند .

این وکلاء می گویند که دولت کابل با برعهده گرفتن مسئولیت زندان بگرام، ضمن اثبات حاکمیت ملی خود یکی از زندان های امریکا را در خاک خود مسدود کرد.

رئیس شبکه عدالت بین المللی همچنان تاکید کرد: بیشتر از ۶۰۰ زندانی در بگرام خلاف موافقه امضاء شده میان دو کشور هنوز در اختیار نیروهای امریکایی قرار دارند.

به گفته خانم فوستر برعلاوه این زندانیان، حدود پنجاه زندانی افغان نیز به صورت توقیف اداری در زندان بگرام  در اختیار نیروهای امریکایی می باشند.

خانم فوستر همچنان گفت، 50 تن اتباع خارجی که بیشتر آنها را پاکستانی و عرب هستند از هر نوع دسترسی به خدمات حقوقی و عدلی محروم بوده و در زندان بگرام تحت کنترول نیروهایی امریکایی قرار دارند.

او از دولت آمریکا انتقاد کرد و گفت که در یک دهه گذشته زمینه دست‌رسی به عدالت را برای این زندانیان فراهم نکرده بود.
این فعال اجتماعی می گوید: به عنوان یک شهروند امریکا خجالت می کشد که کشور بزرگترین ناقض حقوق بشر است.

در این نشست خبری  رمزی قاسم، استاد دانشگاه نیویورک و وکیل یکی از شهروندان خارجی در بازداشتگاه بگرام نیز گفت: امریکا بیش از ۵۰ شهروند خارجی را در بیرون از افغانستان بازداشت و در این زندان، به طور غیر قانونی در بازداشت نگه داشته است.

او تاکید نمود، دولت کابل طرفدار دسترسی زندانیان بگرام به یک روند مناسب عادلانه قضایی ومحاکمه شایسته ومناسب در محکمه های افغانستان می باشد.

مسوولیت زندان بگرام از نیروهای امریکایی به نیروهای افغان حدود دو هفته قبل سپرده شد که به اساس آن بیش از سه هزار زندانی به نیروهای افغان تسلیم داده شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار