افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 9 می , 2018 لینک کوتاه خبر :

شبانه روز خونین در افغانستان

کابل انفجار

به گزارش رسانه های افغانستان، مهاجمان انتحاری به طور همزمان حملاتی را در مقابل حوزه سیزدهم در دشت برچی و حوزه دهم امنیتی شهر کابل انجام دادند. نجیب دانش سخنگوی وزارت داخله وقوع این انفجارها را تایید کرد. گفته می شود در منطقه دشت برچی صدای تیراندازی هایی نیز شنیده شده است.

در محل حمله به حوزه دهم، شرکت توریستی شهیر قرار دارد که وظیفه آن اخذ ویزه هند را برای باشنده گان افغانستان می باشد. علاوه بر آن شرکت اتصالات و چندین موسسه و نهاد مهم دیگر در آن موقعیت واقع شده اند. پس از حمله اولیه، تعدادی از مهاجمان به داخل حوزه دهم رفتند و با نیروهای امنیتی درگیر شدند.
به گفته دانش، خانه های اطراف حوزه سیزدهم کابل از سوی نیروهای امنیتی تخلیه شده به دلیل جلوگیری از تلفات ملکیان، تخلیه شده اند و عملیات پاک‌سازی منطقه از وجود مهاجمان آغاز شده است.
در همین حال، گفته می‌شود که صدای انفجاری قوی در منطقه تایمنی در شمال شهر کابل نیز شنیده شده است. تاکنون مسوولان امنیتی در مورد حمله تایمنی چیزی نگفته‌اند، ولی اطلاعات ضد و نقیض حکایت از صدای انفجار در منطقه کلوله پشته دارند.
نیروهای امنیتی افغانستان و ایتلاف در حالی خود را پیروز میدان نبرد با مخالفان مسلح می دانند که، حملات مخالفان مسلح دولت به کابل افزایش یافته است. همچنین روز گذشته دو ولسوالی در شمال کشورمان به دست شبه نظامیان طالبان سقوط کرده است. مقام های امنیتی ولایت بادغیس نیز شب گذشته اعلام کردند، نیروهای طالبان به یک مرکز ثبت نام رای دهندگان در منطقه لامان واقع در سی کیلومتری شهر قلعه نو در مرکز این ولایت حمله کردند. با وجود عدم نشر آمار دقیق از تلفات این حمله، برخی مقامات افغان اعلام کردند: در این حمله پانزده نیروی امنیتی افغان کشته و تعدادی نیز زخم برداشتند. این در حالی است که ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان اظهار داشت: گروه طالبان این حمله را انجام داده است. لازم به ذکر است در ماه های اخیر، رقابت سنگینی میان شبه نظامیان داعش و طالبان در شمال افغانستان به وجود آمده است. در حالی که پیش از این شمال افغانستان یکی از امن ترین قسمت های کشور بوده است.
از طرفی، شهر کابل در ماه های اخیر شاهد حملات سنگینی از سوی شبه نظامیان مسلح بوده که اغلب داعش مسوولیت این حملات را بر عهده گرفته است. اما برخی از کارشناسان بر این باورند، این حملات در کابل را شبکه حقانی طراحی و اجرا کرده است. اتحادیه اروپا با نشر گزارشی گفت: مخالفان مسلح دولت از آغاز فرایند ثبت نام انتخابات تاکنون، حملات متعددی را علیه مراکز ثبت نام در کابل، غور، بادغیس و ننگرهار انجام داده اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار