افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 26 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

شاید اوباما می خواهد وزیر دفاع ما را انتخاب کند

رییس جمهور پیش از سفر به آمریکا نام های شانزده نامزد وزیر کابینه را از طریق رسانه ها معرفی کرد اما تاهنوز کابینه رسماً به مجلس معرفی نشده است. در این میان این نامزد وزرا باز جای نامزد وزیران وزارت دفاع، بانک ملی و وزارت عدلیه خالی است و معرفی نشده اند.

 

عبدالقادر زازی وطن دوست عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: روز چهارشنبه قرار است که کابینه به مجلس نمایندگان معرفی شود. قرار بود روزشنبه و یک شنبه این کار انجام شود که آن روزها تعطیل بود.

 

وی ادامه کار سرپرست ها را در وزرات خانه ها غیر ممکن دانست و افزود: سرپرست ها در وزارتخانه ها طبق قانون بیش از دو ماه نمی توانند کار کنند اما کار آنها از شش ماه نیز گذشته است. ما در مجلس نمایندگان برای این امر فشارهای زیادی به حکومت آوردیم اما متاسفانه حکومت اعتنایی نکرد. ما هر بار صدای خود را بلند کردیم این بار هم صدای خود را بلند می کنیم.

 

وطن دوست زد و بندهای قومی را هم چنان سایه افکنده بر انتخاب نامزد وزرا دانست و عنوان کرد: متاسفانه اینبار هم برای معرفی کابینه زد و بندهای قومی و مذهبی دخیل بوده است. در یکی از این موارد استاد دانشگاه داکتر نجیب که هم تخصص دارد و هم سابقه درخشانی دارد و هم برای وزرات بسیار مناسب است، را پذیرش نکردند. به جای وی کسی را متخصص طب است برای وزرات عدلیه انتخاب کردند. من به عنوان نماینده مجلس به چنین شخصی رای نمی دهم. چرا که طب هیچ ربطی به وزارت عدلیه ندارد.

 

این نماینده مجلس با انتقاد از جای خالی برخی کاندید وزرا گفت: متاسفانه این بار نیز برخی از وزیران معرفی نشده است. از این جمله وزیر دفاع افغانستان است. وضعیت دفاع ملی افغانستان بسیار خراب است و این موضوع بر روحیه اردوی ملی تاثیرات منفی گذاشته است. این دو رهبر با هم کنار نمی آیند و مردم در این زد و بندها و کشمکش ها پایمال می شوند. اردوی ملی جان خود را در راه وطن می دهند در حالیکه وزارت دفاع وزیر ندارد. سرپرست هم که خیلی از کارها نمی تواند انجام دهد و خیلی از اختیارات را ندارد. اگر فسادی وجود داشته باشد نمی تواند آن را رفع کند. اگر کار نیکی وجود داشته باشد نمی تواند آن را تقدیر کند.

 

وی افزود: هنگامی که والی ننگرهار استعفا داد در سخنان خود گفت که من نمی توانستم یک مامور بی کفایت خود را که پیش چشمان من رشوه خواری می کرد، تنبیه کنم چرا که این صلاحیت را به عنوان سرپرست نداشتم.

 

وطن دوست معرفی نشدن برخی کاندید وزرا را باعث به وجود آمدن تردید هایی در دل مردم دانست و عنوان کرد: اینکه رییس جمهور و رییس اجرایی قبل از سفر به آمریکا کاندید وزارت دفاع را معرفی نکرده و به َآمریکا رفته اند شکهایی را در دل مردم به وجود آورده است که شاید این اوباما است که می خواهد وزیر دفاع ما را انتخاب کند. مانند دوران اول ریاست جمهوری کرزی که اکثریت والی ها و وزرا را سفیر آمریکا انتخاب کرده بود.

 

وی در پایان گفت: ما نماینده های مجلس مانند دفعه قبل سرسختانه به کسانی رای می دهیم که تخصص و شایستگی داشته باشند و به کسانی که تخصص ندارند و شایسته وزارت نیستند رایی نخواهیم داد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار