افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 22 سپتامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

شاهد خاقان عباسی: هند هیچ نقشی در افغانستان نداشته باشد

شاهد خاقان عباسی

نخست‌وزیر پاکستان گفته است که هند نباید هیچ نقش سیاسی و نظامی در افغانستان داشته باشد.

به گزارش افغان تلکس به نقل از بی بی سی، شاهد خاقان عباسی که در نشست شورای روابط خارجی امریکا صحبت می‌کرد، در پاسخ به این سئوال که با توجه به استراتیژی جدید امریکا برای منطقه نقش هند در افغانستان را تا چه اندازه می‌داند، پاسخ داد: صفر.

آقای عباسی علاوه کرد که نقش سیاسی و نظامی هند در افغانستان اوضاع را پیچیده می‌سازد و هیچ مشکلی را حل نمی‌کند. او اما گفت که داشتن نقش اقتصادی در افغانستان به خود هند بستگی دارد.

دونالد ترمپ، رییس جمهوری امریکا در زمان اعلام استراتیژی جدید کشورش برای افغانستان و جنوب آسیا از هند خواست که نقش بیشتری در مسئله افغانستان داشته باشد.

حضور هند در افغانستان اما برای پاکستان قابل تحمل نیست.

پاکستان همسایه جنوبی افغانستان از حضور و نفوذ هند که به آن به چشم دشمن می‌بیند، در همسایگی‌اش نگران است.

نگرانی پاکستان این است که هند با سرمایه‌گذاری گسترده و گسترش روابط با کابل، در پی ایجاد یک حکومت دوست در افغانستان است تا به کمک آن، در مناطق آسیب‌پذیر پاکستان عناصر ضد دولتی از جمله جدایی‌طلبان بلوچ و شورشیان اسلامگرای مخالف اسلام‌آباد را تقویت کند.

نخست‌وزیر پاکستان در نشست شورای روابط خارجی امریکا همچنین گفت که در ۵۰ کیلومتر سرحد مشترک بین افغانستان و پاکستان هیچ نیروی افغان حضور ندارد.

او علاوه کرد که شورشیان تنها از خاک افغانستان به پاکستان نفوذ کرده و به مردم این کشور حمله می‌کنند.

حکومت افغانستان اما می‌گوید که بیشتر جنگ نیروهای کشور در نزدیک خط دیورند است. به گفته مقام‌های امنیتی افغانستان نیروهای این کشور در تمام مناطق سرحدی حضور دارند.

حکومت کابل می‌گوید در عین حال بارها فهرست مراکز طالبان و دیگر شورشیان در داخل پاکستان، از وزیرستان، کراچی، لاهور گرفته تا ابیت‌آباد را در اختیار اسلام‌آباد قرار داده‌اند، اما هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

امریکا نیز از پاکستان خواسته که در برابر پناه‌گاه‌های امن شورشیان بیشتر اقدام کند. پاکستان اما می‌گوید هیچ پناهگاه امن شورشیان در کشور وجود ندارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار