افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 1 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

شادمانی مردم هرات به خاطر تکمیل پروژه بند سلما

بند سلما

 

هراتیان به پیشواز ازافتتاح بند سلما یکی از چوک های شهر هرات را با عکس های از مقامات افغان و هندی مزین ساخته اند.

 

باشندگان هراتی ساعاتی را با هم شادمانی کرده و از خدمات کشور هندوستان به خاطر تکمیل پروژه بند سلما قدردانی کردند.

 

تکمیل کار بند سلما در ولسوالی چشت ولایت هرات بهانه شده‌است تا مردم این ولایت همواره دست به شادمانی و پایکوبی بزنند.

 

کار بند سلما در زمان سردارمحمد داود خان در ولسوالی چشت ولایت هرات آغاز یافته است اما وقوع جنگ‌های خونین در کشور موجب توقف کار آن گردید.

 

حالا سید عظیم کبرزانی یکی از اعضای شورای ولایتی هرات به پیشواز از افتتاح بند سلما چوک فرهنگ شهر هرات را با نصب عکس‌های از مقامات افغان و هندی مزین ساخته که عکس سردار محمد داود خان در بلندای این چوگ نگاه های مردم را به سوی خود کشانده‌است.

 

آقای کبرزانی این برنامه را به همکاری شماری از جوانان هراتی راه اندازی کرده و از تمام کسانی در تکمیل کار این پروژه سهیم بوده اند به نیکویی یاد کرده است.

 

ازآغاز پروسه آبگیری بند سلما تاکنون باشندگان هراتی به شادمانی های اینچنینی پرداخته اند.

 

گرچه تاکنون پروژه آبی بند سلما به گونه رسمی افتتاح نشده‌است، اما یکی از توربین های برق بند سلما با برق وارداتی کشور ترکمنستان وصل شده و دو روز می‌شود که شماری از خانواده‌های هراتی از روشنایی برق سلما بهره می‌برند.

 

شماری از هراتیان از کلید خوردن برق تولیدی سلما ابراز خرسندی کرده و از کشور هندوستان بخاطر انجام این پروژه تقدیر می‌کنند.

 

حالا اطلاعات وجود دارد که به زودی محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و ناریندرا مودی صدراعظم هندوستان به هرات سفر خواهند کرد تا پروژه بند سلما که از آن به عنوان بند دوستی افغان – هند یاد می‌شود را افتتاح کنند.

 

با افتتاح بند آبی سلما هزاران هکتار زمین آبیاری میشود و ۴۲ میگاوات برق نیز تولید می‌گردد.

 

ادارۀ محلی هرات می‌گوید، باشندگان ولسوالی‌های چشت شریف، اوبه، پشتون زرغون و کرخ از برق سلما مستفید خواهند شد و همچنان قسمتی از این برق به شهر هرات انتقال خواهد یافت.

 

در چند سال گذشته بند سلما از سوی بعضی از گروه‌های مخالف مسلح دولت با تهدیدات مختلف همراه بود ولی حالا مقامات افغان می‌گویند در حال حاضرهیچ تهدیدی متوجه این بند نیست.

 

گفته شده‌است که حکومت هندوستان حدود سه صد میلیون دالر را بخاطر تکمیل کار این پروژه هزینه کرده‌است. اما مردم افغانستان ابراز امیدواری می‌کنند که مقامات مسئول بتوانند آب بند سلما را درست مدیریت کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار