افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 19 اکتبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

شاخه ها در پاکستان هستند و ریشه ها در آمریکا

اتمر با این سخنان یکبار دیگر نشان داد که جرات جسارت در مقابل کاخ سفید را ندارد بلکه مانند کرزی که بعضی وقتها خُلقش تنگ می شد و از پاکستان بهانه می گرفت، وی نیز در دولت جدید نمی تواند به صراحت بیان کند که غربیها حامی و پرورش دهنده افراطی ها هستند و پاکستان فقط یک مزدور است.

 

جمعه شب محترم حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رییس جمهور جدید افغانستان از طریق ویدیو کنفرانس در نشستی با حضور کارشناسان سیاسی و امور استراتژیک که توسط گروه سیاسی دهلی راه‌اندازی شده بود، شرکت نمود و با اظهار نگرانی از تلاش برخی مدارس مذهبی منطقه در راستای گسترش اندیشه‌های افراط‌گرایانه، اظهار داشت: مدارس مذهبیِ مروج تندروی در منطقه باید مسدود شوند.

محترم اتمر افزود: شبکه‌های تروریستی از جمله طالبان افغانستان و پاکستان، لشکر طیبه، شبکه القاعده، داعش، گروه‌های تندرو آسیای میانه و گروه‌های چچنی خطرات جدی در منطقه به حساب می‌آیند و بیشتر این گروه‌ها دسترسی آسانی به مدارس مذهبی مروج افراطی‌گری دارند. لذا تمام کشورهای جهان باید مبارزه مشترک و همزمان علیه این گروه‌ها را آغاز کنند زیرا مبارزه در برابر یکی از این گروه‌ها نتیجه‌بخش نخواهد بود.

جناب حنیف اتمر با این سخنان یکبار دیگر نشان داد که جرات جسارت در مقابل کاخ سفید را ندارد بلکه مانند کرزی که بعضی وقتها خُلقش تنگ می شد و از پاکستان بهانه می گرفت، وی نیز در دولت جدید نمی تواند به صراحت بیان کند که غربیها حامی و پرورش دهنده افراطی ها هستند و پاکستان فقط یک مزدور است.

تازه نگرانی زمانی به اوج خود می رسد که بدانیم طی چند سال گذشته گروه های القاعده و طالبان با استفاده از مربیان پاکستانی ، مدارس دینی افغانستان را به عنوان مراکز فعالیت و پایگاه حملات انتحاری خود انتخاب می نمایند.

متاسفانه به دلیل نبودن تسلط کافی از سوی وزارت معارف به ریاست جناب فاروق وردک بر این مدارس خودجوش دینی، این مدارس به جای اینکه مهد و مرکز تعلیمات اسلامی باشد، طعمه ای شده است برای مخالفین. به این منظور که گروه های تند رو با استفاده از مربیان با تجربه که اکثرا پاکستانی هستند، جوانان ساده و پاک را به بهانه دفاع از اسلام، شستشوی مغزی داده و آنها را بر علیه خارجی ها تحریک و وادار به حملات انتحاری می نمایند.

در حال حاضر صدها مدرسه دینی در سراسر کشور فعالیت دارند که اکثر شان خارج از نظام آموزشی دولتی کار می کنند و تاکنون دولت هیچ پلانی برای کنترل فعالیت این مدارس دینی نداشته است.

وجود این تعداد مدرسه دینی در کشور باعث افتخار و مباهات جمهوری اسلامی افغانستان است، اما مشروط بر اینکه این مدارس تحت الشعاع بزرگان دینی

قرار گیرد تا ضمن تسلط کامل بر این مدارس، از پیوستن جوانان عزیز وطن به گروه های تروریستی جلوگیری شود.

سالهای گذشته جوانان مستعد و دلسوز اسلام، به علت نبود مدارس دینی در داخل کشور به مدرسه های دینی پاکستان روان می شدند. جایی که خطر پیوستن آنها به گروه های تندروی طالبان وجود داشت، که دولت در سالهای اخیر به تاسیس مدارس دینی در داخل کشور تاکید نمود.

با این حال بعضی از این مدارس در مناطق نا آرام و جاهایی که بیشتر تحت نفوذ طالبان است، فعالیت دارند که نظارت بر آنها توسط دولت کار بسیار سختی می باشد و این همان نقطه ای است که مخالفان دولت و دشمنان اسلام بر روی آن دست گذاشته اند.

چرا که کشورهای خارجی کمک کننده به افغانستان هیچ تمایلی به کمک جهت بازسازی و احداث اینگونه مدارس دینی ندارند، علت آن هم مشخص است . ما مسلمان هستیم و اکثر آنها غیر مسلمان و آنها هرگز برای ترویج اسلام به افغانستان نیامده اند.

بزرگان کشورمان هم که به شکر خدا همه دلسوز اسلام هستند!!! و در راستای گسترش فرهنگ اسلامی در کشور تلاش می نمایند!!! که ای کاش اینگونه بود. اکثر مقامات از خارج برگشته و آموزش دیده تحت فرهنگ غرب می باشند و آن چنان که باید و شاید برای این مدارس دینی دلسوزی نمی نمایند. در افغانستان آنچنان رهبر قومی دینی هم که وجود ندارد تا سرپرستی کل این مدارس را بر عهده گیرد.

در این میان تنها حمایت و کمکهای مالی کشورهای عربی و در راس آنها عربستان برای احیاء و ابقاء این مدارس می ماند. که با این وجود شرح حال آینده این مدارس لازم به توضیح نیست . زیرا عربستان در دو قرن اخیر تحت تاثیر یک مذهب تازه تاسیس انگلیسی به نام وهابیت قرار گرفته است که تحت اندیشه های نو ظهور بسیاری از مسلمانان اعم از سنی و شیعه را به بهانه های مختلف به خاک و خون کشیده است و تا کنون هیچ عملیاتی از گروه وهابیت بر علیه کفر به ثبت نرسیده است مگر کشتار مسلمانان.

پس با این حال وای بر ما و وای بر کشور اسلامی ما. به ویژه با دولتمردانی مانند حنیف اتمر که حق نان و نمک غربیها را خوب می شناسند و هیچگاه جرات گفتن واقعیت را که ریشه های تروریست در غرب است نه در کشور ما را ندارند.

به هر حال از همه ی رهبران فعال و دانشمند دینی و کسانیکه مردم به آنها احترام خاص قایل هستند ، انتظار داریم تا در دولت جدید با هوشمندی بیش از پیش از قداست های دینی و اعتقادی مردم دقاع نموده در این مقطع زمانی نیز راهنمای دینی مردم باشند.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار