افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 9 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

سیستم حکومتداری الکترونیکی / یگانه راه حل کاهش فساد در ادارات حکومتی

یگانه راه جلوگیری از فساد اداری، عرضه خدمات سالم از سوی حکومت، کوتاه سازی پروسیجر های کاری، به میان آمدن شفافیت در همه عملکرد های حکومت شفافیت به و اینکه حساب دهی درست وجود داشته باشد، یگانه راه آن معرفی حکومتداری الکترونیکی است.

 

کاهش فساد در ادارات حکومتی افغانستان، ساده سازی پروسه های اداری، عرضه خدمات بهتر و به موقع در کشور اهدافی اند که در سیستم حکومتداری الکترونیکی تحقق خواهد یافت.

 

احمد ضیا مسعود نماینده فوق العاده رییس جمهور در امور اصلاحات و حکومتداری خوب با اشاره به اهداف یاد شده گفت که یگانه راه حل این همه موارد و مبارزه موثر با فساد اداری معرفی و تطبیق سیستم حکومتداری الکترونیکی است.

 

آقای مسعود روز گذشته در نشستی که به هدف معرفی سیستم حکومتداری الکترونیکی برگزار شده بود گفت که با استفاده از این سیستم، سیستم مکتوب نویسی و کاغذ پرانی میان ادارات حکومتی تا اندازه از بین خواهد رفت:

 

” یگانه راه جلوگیری از فساد اداری، عرضه خدمات سالم از سوی حکومت، کوتاه سازی پروسیجر های کاری، به میان آمدن شفافیت در همه عملکرد های حکومت شفافیت به و اینکه حساب دهی درست وجود داشته باشد، یگانه راه آن معرفی حکومتداری الکترونیکی است.”

 

طرح سیستم حکومتداری الکترونیکی از سوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان به اعضای کابینه و ادارات مستقل حکومتی ارایه شده است.

 

حکومت افغانستان در حالی تلاش دارد که سیستم حکومتداری الکترونیکی را در ادارات حکومتی تطبیق کند که هنوز هم به دلیل طولانی بودن پروسه های کاری درادارات فساد گسترده موجود است.

 

مردم از مراحل پیچیده کاری در ادارات حکومتی افغانستان شکایت دارند و می گویند که طی مراحل یک مکتوب در برخی ادارات کشور حتی ماه ها وقت را در بر می گیرد.

 

در این حال وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان می گوید که در آینده بسیار نزدیک تمام ادارات حکومتی افغانستان با سیستم حکومتداری الکترونیکی مجهز خواهند شد.

 

عبدالرزاق وحیدی در مورد سیستم حکومتداری الکترونیکی گفت:

 

” ما چیزی را که بنام حکومتداری الکترونیکی داریم همان سرعت برق است که ما می خواهیم از آن سرعت استفاده کنیم، بخاطری امورات که روی کاغذ است و انتقال آن زمان را از یک شعبه به شعبه دیگر و از حکومت مرکزی به محلی می گیرد. بناءً از طریق حکومتداری الکترونیکی اصل سند به شکل الکترونیکی اسکن می شود و بعد به یک ولایت روان می شود و بعد کار عملاً بالای سیستم الکترونیکی آغاز می شود.”

 

آقای وحیدی گفت: اینکه سیستم حکومتداری الکترونیکی چی زمانی در ادارات حکومتی کاملاً تطبیق و چند درصد کار در این ادارات الکترونیکی خواهد شد پس از نهایی شدن یک سروی روشن خواهد شد.

 

مردم عام که از وجود فساد گسترده اداری در ادارات حکومتی افغانستان به ستوه آمده اند از ایجاد سیستم حکومتداری الکترونیکی استقبال نموده می گویند که امیدوار اند این سیستم طوری که لازم است در ادارات کشور موثر تمام گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار