افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 13 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

سیاست اشرف غنی ضد شیعی است؟!

از ابتدای تشکیل دولت وحدت ملی در کابل و روی کار آمدن اشرف غنی، اماراتی ها میدان را برای حضور گسترده ی خود در افغانستان آماده دیده اند و با سفر جناب اشرف غنی به امارات در آخر ماه جدی سال گذشته مقدمات این حضور فراهم شده است.

 

هرچند امضای پیمان استراتژیک با امارات، امضای پیمان امنیتی بین دو کشور، سرمایه گذاری امارات در افغانستان، ایجاد تسهیلات و اجازه کار برای کارگران افغانستان با پاسپورت افغانستان و همکاری های فرهنگی جزو اهداف سفرهای اشرف غنی به امارات اعلام شد ولی در عمل چیزهای دیگر بروز و ظهور کرد.

 

اعراب ثروتمند حاشیه ی خلیج فارس هیچگاه با افغانستان صادق نبودند و همیشه براساس منافع خود با دولتمردان کابل رفتار کرده اند. هرچند که هیچگاه کسانی که در ارگ ریاست جمهوری کابل حکومت را در دست داشته اند، نخواستند بدانند که دوست و دشمن کیست و صداقت و نیرنگ شان کدام است؟

 

طی این چند ماه اشرف غنی و معاون اولش جنرال دوستم در دیدارهایی که با مقام های امارات در ابوظبی و در کابل داشته اند، همیشه از کمک های امارات متحده عربی با سپاس فراوان قدردانی کرده و گفته اند که کمک های عربی در پیشرفت و ترقی کشور ما اثر گذار می باشد چرا که افغانستان دارای منابع طبیعی زیر زمینی سرشار است و سرمایه گذاری تاجران اماراتی می توانند برای پیشرفت و ترقی کشور مفید فایده باشد.

 

این اعتماد رهبران تیم تحول و تداوم به اعراب حاشیه ی خلیج فارس به حدی زیاد است که جنرال دوستم در ملاقات با یوسف سیف سباع سفیر امارات در کابل (1393.12.20) رسما درخواست کرد تا امارات در زمینه آموزش روحانیون افغانستان در عرصه علوم اسلامی کمک کند تا ضرورتی به آموزش آنها در کشور هایی که افراطیت را پرورش می دهند، از میان برداشته شود!!! تا ملاها به حاشیه رانده نشوند، زیرا نقش آنها در کشور بسیار مهم است.

 

شیخ منصور صدر اعظم امارات متحده عربی نیز یک تیم هشت نفری از محققانش را به افغانستان فرستاد تا بررسی کنند چه کمکی می توانند برای کشور ما انجام دهند که به حمدالله این کار نیز در حال انجام است!

 

این از اعتماد سران کابل به مقام های ابوظبی. ولی بشنوید از خدمت هایی که اماراتی ها به افغانستان انجام می دهند. اشرف غنی به امارات رفت و اعلام کرد از این پس کارگران با پاسپورت افغانستان بدون محدودیت می توانند برای کار به امارات بروند. ولی در روزهای گذشته امارات متحده عربی به 600 تاجر شیعه افغانستانی که در این کشور سرمایه‌گذاری کرده‌اند، ضرب‌الاجل چند روزه برای خروج آن‌ها از این کشور ارایه کرده است.

 

بر اساس این دستور، تاجران شیعه افغانستانی مجبور شدند ظرف چند روز خاک امارات متحده عربی را ترک کنند اما سرمایه‌ای معادل 20 میلیارد دالر از آن‌ها در این کشور باقی خواهد ماند که به دلیل اخراج اجباری در خطر نابودی قرار دارد زیرا این سرمایه در سیستم اقتصادی و بازار کسب و کار امارات تزریق شده و بیرون کشیدن این حجم از سرمایه از امارات کار مشکلی خواهد بود.

 

بهانه ی دولت امارات برای اخراج این تجار شیعه نیز مضحک و خنده آور است. عرب ها گفته اند که واهمه دارند این تاجران با حوثی‌های یمن همکاری کنند به همین دلیل دستور داده شده تا از امارات اخراج شوند!!!

 

این ادعای خنده دار در حالی است که سال های سال برادران شیعه و سنی افغانستانی در داخل کشور و در ایران، پاکستان، امارات و دیگر کشورهای جهان در کنار یکدیگر زندگی می کنند و هیچ مشکلی هم ندارند ولی اکنون اماراتی ها که متحد آل سعود هستند، می خواهند اینگونه جلوه دهند که علت مشکلات موجود در یمن، شیعیان هستند نه تجاوز عربستان.

 

در حالی که اخراج این تاجران افغانستان از امارات مساله مهمی است که باید رسیدگی به آن مشمول کمترین زمان ممکن شود، ولی ظاهرا مسوولان وزارت خارجه به ویژه جناب صلاح الدین ربانی تمایل به دخالت در این رابطه ندارند.

 

جناب اشرف غنی نیز که طی این هشت ماه حکومتداری خویش اثبات کرده رفاقت صمیمانه ای با دشمنان اتحاد مردم افغانستان دارد و با کسانی که سال های سال باعث جنگ و خونریزی در کشور ما شده اند، متحد شده است، باید بداند که با این رفتارهای خود در معرض اتهامات ضد دینی و ضد ملی قرار دارد که توضیح بیشتر در این رابطه را به وقت دیگر و مطلب دیگر واگذار می کنیم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار