افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 4 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

سوء استفاده از طیاره های نظامی در کندز

در حالیکه کندز از چند روز به این سو با همه تار و پودش در آتش جنگ می سوزد، اطلاعاتی تازه ای از سوء استفاده از طیاره های قوای هوایی افغانستان به دسترس قرار گرفته است.

 

گفته می شود که در گیرو دار فرار باشنده گان کندز برای نجات جان شان از درگیری های اخیر در این ولایت، برخی از افراد فرصت طلب به جای اکمالات و انتقال زخمیان اردوی ملی توسط طیاره های نظامی، مردم را در بدل پول های گزاف به کابل و سایر ولایات امن انتقال می دهند.

 

فرهاد باشنده کندز که خودش را کارمند یکی از ادارات دولتی معرفی می کند روز گذشته گفت که 45 هزار افغانی در بدل انتقال سه تن به کابل پرداخته است:

 

” تقریباً سه شب در میدان مانده بودیم، تشنه و گرسنه و سه تن از دوستانم نیز با من بودند اما مردم ملکی زیاد بودند و کسانی که پیسه داشت آنها را بالا می کردند، یک نفر 12 هزار افغانی میداد اما از پایه دان بیک اش را پائین انداختند و برایش گفتند که ما برده نمی توانیم. نفری 15 هزار طیاره های چهار ماشینه اردو که در آن به نیروها مواد انتقال داده می شود از همان طیاره ها بود. برای ما گفتند که کسی چیزی نفهمد، یک طیاره بود 500 دالر می گرفت، یک طیاره 8 هزار افغانی می گرفت و یک طیاره بود که در حدود نفری 20 هزار افغانی می گرفت و شخصاً خودم که به حساب شناخت در اردو داشتم نفری 15 هزار از سه نفر 45 هزار افغانی پرداختم.”

 

فرهاد می گوید که از نهایت مجبوریت در آن موقع این پول را برای انتقالش پرداخت کرد، اما اکنون تصمیم گرفته که فریاد اش را با جمعی از دوستانش تا پشت دروازه ارگ ریاست جمهوری به گوش مقامات برساند.

 

در همین حال یک باشنده دیگر ولایت قندز که او نیز از جنگ فرار کرده و نخواست از وی نام گرفته شود، حکایت مشابه ای کرد:

 

” همراه ما 20 هزار افغانی فیصله کرده بودند عسکر ها بود وقتی که در میدان آمدیم طیاره پُر شده بود، برای ما گفتند که 20 هزار نمی شود اگر500 دالر میتین شما را میبریم و اگر نمیتین نمیبریم تان، چون ما در یک حالت مجبوری قرار داشتیم و پیسه هم پیش ما نبود یک کسی دیگر ضمانت کرد به یک هزار دالر دو نفر ما آمدیم نفر500 دالر دادیم، طیاره چرخی نبود یک طیاره چهارماشینه بود.”

 

این اظهارات در حالی صورت می گیرد که برخی از گزارش های مشابه به نقل از باشنده گان کندز با این عنوان که ” هلیکوپتر های اردو را تاکسی هوایی ساخته اند ” اخیر در برخی از ویب سایت ها به نشر رسیده است.

 

عتیق الله امرخیل آگاه مسایل نظامی می گوید: ترانسپورت هوایی نظامی مکلف به انتقال اکمالات به موقع است و اگر این ادعای باشنده گان کندز حقیقت داشته باشد، جفای بزرگ در حق مسلک نظامی شده است:

 

” قوت های هوایی مخصوصاً قوت های ترانسپورتی مکلف اند تا اکمالات به وقت و به سرعت را انجام دهند، شهید و زخمیان را بسیار به سرعت انتقال دهند تا به مورال سربازان دیگر تاثیر بد نکند این وظیفه اساسی شان است. اگر چه من گفته نمیتوانم بعضی تهمت ها می شود من نمی دادنم ولی اگر حقیقت باشد هم به مسلک جفا است و باید این فرهنگ را از بین ببریم.”

 

این در حالیست که پیش از این نیز گزارش های در برخی از روزنامه های بین المللی به نقل از مقامات امریکایی به نشر رسیده بود که بعضی از مقامات در قوای هوایی افغانستان از طیارات برای انتقال مواد مخدر و سلاح های غیر مجاز استفاده می نمایند و این کشور این ادعا ها را به بررسی گرفته است.

 

اما جنرال عبدالوهاب وردک قوماندان عمومی قوای هوایی افغانستان روز گذشته این ادعای باشنده گان کندز را رد کرده گفت:

 

“این ادعا را به شدت رد می کنم و به مردم کندز اطمینان می دهم که ما از شما دفاع می کنیم و هر کسی که این ادعا را کرده اگر ثبوت و اسناد دارد ما پیلوتان یا انجنیران را مجازات شدید مطابق قانون خواهیم کرد.”

 

پیش از این گزارش های نیز به نشر رسیدند که قیمت تکت شرکت های ترانسپورتی زمینی برای مسافرین که از کندز و سایر ولایت های شمالی به طرف کابل می آیند نیز به تناسب گذشته چند برابر افرایش یافته است.

 

نماینده گان مردم کندز در ولسی جرگه از مقامات مسوول می خواهند تا در این زمینه ارزیابی های جدی را آغاز نمایند تا با این کار جلو سوء استفاده های غیر قانونی در کشور گرفته شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار