افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 18 آگوست , 2016 لینک کوتاه خبر :

سه میراث مهم شاه امان الله خان…

امان الله خان

 

 

“شاه امان الله در کنار دیگر دستآوردها، برای ما سه میراث مهم را بجا ماندند که تا کنون مردم برای دست یافتن به آن مبارزه می‌کنند، نخست مدرنیزم یعنی تحصیلات، آبادی و آموزش و مبارزه با مذهب ستیزی دوم استقلال که روحیه آن تا کنون زنده است و سوم ملی گرایی بود که نسل جوان به آن باورمند هستند.”

 

 

 

 

 

شماری از باشنده‌گان کابل با آنکه از نسل های سال‌های پسین اند؛ اما خودشان را مدیون کارنامه های شاه امان الله خان می‌دانند.

 

این باشنده‌گان می‌گویند غازی امان الله خان حدود صد سال پیش، برای تامین آرامش دست یابی به پیشرف و آموزش مبارزه کرده است و آروزی او در سال های پسین در حال تحقق یافتن است.

 

این جوانان هرچند از دستآوردهایی چون آموزش و برخی پیشرفت ها راضی به نظر می‌رسند اما صلح کلمه یی است که این باشنده‌گان آن را آرزوی دست نیافتنی می‌خوانند.

 

محمود مرهون فعال حقوق جوانان و استاد پوهنتون کابل گفت که اندیشه هایی که صد سال پیش، شاه امان الله خان برای افغانستان داشت و به هدف دست یافتن به آن مبارزه کرد، در سالهای پسین در حال تحقق یافتن است اما نه آنچنان که او آروز می‌کرد:

 

“شاه امان الله در کنار دیگر دستآوردها، برای ما سه میراث مهم را بجا ماندند که تا کنون مردم برای دست یافتن به آن مبارزه می‌کنند، نخست مدرنیزم یعنی تحصیلات، آبادی و آموزش و مبارزه با مذهب ستیزی دوم استقلال که روحیه آن تا کنون زنده است و سوم ملی گرایی بود که نسل جوان به آن باورمند هستند.”

 

مرهون تأکید می‌کند که نام و نشان غازی امان الله خان برای همیشه حفظ خواهد شد و برای نگهداری ارزش های ملی باید همه بسیج شوند.

 

هرچند بسیاری از جوانان از عملی شدن اهداف غازی امان الله خان سخن می‌زنند؛ اما برخی دیگر از آنان می‌گویند اگر یک برنامه شاه افغانستان عملی می‌شد، امروز جوانان با مشکلات روبرو نمی‌بودند.

 

محمد رضا مرزایی یک محصل افغان در این مورد گفت که همیشه افغان ها به مسایل چون تنش های مذهبی و فرهنگی تحریک شده اند و این معضل سبب شده تا کارنامه ها و اهداف شخصیت های بزرگ چون امان الله خان از عملی شدن باز بماند:

 

“در افغانستان در دوران امان الله خان پیشرفت هایی صورت گرفته است اما هرچند ما در آن زمان استقلال خود را به دست آوردیم اما با جنگ در سال‌های پس از آن که تا امروز ادامه دارد و تا کنون استقلال نداریم.”

 

میرزایی سفارش می‌کند که اندیشه و باورهای نسل جوان نباید قربانی دسیسه ها گردد و این جوانان، اجازه ندهند که برنامه های ملی کشور از عملی باز بماند.

 

شماری دیگری از جوانان می‌گویند که محبت به وطن و تلاش برای پیشرفت از آروزهای های غازی امان الله خان است که همیشه همانند مشعل روشن خواهد بود.

 

نیلاب کاکر یکی از این جوانان می‌گوید برای تطبیق پروگرام های ملی در همآهنگی با همفکران اش، تلاش می‌ورزد تا نسل جوان برای پیشرفت و ترقی کشور بیشتر دست به کار شوند:

 

“غازی امان الله خان بیشتر تلاش می‌ورزید که دختران در جامعه پیشرفت کنند که امروز این آروزها در حال عملی شدن است، دختران و خانم‌ها به آروزهای شان در حال دست یافتن هستند، هرچند موانع بیشتر سر راه مان در این همه سالها وجود دارد.”

 

امان الله خان در سال ۱۹۱۹ میلادی استقلال افغانستان را از انگلیس ها گرفت و با گذشت ۹۷ سال، این روز همه سال در افغانستان تجلیل می‌شود.

 

امسال شماری زیادی از جوانان ننگرهار، پکتیا، کندهار، بلخ و کابل از این روز با آماده‌گی های ویژه یی تجلیل می‌کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار