افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 18 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

سهم زنان در دور دوم مذاکرات صلح چقدر است؟

در حالی که دور دوم مذاکرات صلح با طالبان به تعویق افتاده و هنوز معلوم نیست که این مذاکرات چی زمانی و در کجا برگزار خواهد شد، شبکه زنان خواستار حضور گسترده زنان در دور دوم مذاکرات صلح شد.

 

اعضای این شبکه روز گذشته در کابل به خبرنگاران گفتند، مطابق قوانین نافذه کشور و اصول دیموکراسی زنان حق دارند که در تصامیم سرنوشت ساز کشور سهم بگیرند.

 

سمیرا عضو هیئت رهبری این شبکه می گوید، در دور اول مذاکرات صلح با طالبان به آنان حق اشتراک داده نشده بود اما در دور دوم مذاکرات صلح حضور آنان نباید نادیده گرفته شود:

 

” ما خواهان این هستیم که یک فیصدی مشخص زنان را در مذاکرات صلح آینده ببینیم، زنان رهبری که در افغانستان هستند اینها باید به شکل ناظر پذیرفته شوند و ما می خواهیم که آن زنان را دخیل بسازیم در شناسای فامیل های مخالفین در محلات مختلف در افغانستان کمک کنند و فامیل های مخالفین را تشویق کنند در جا های که می شناسند، تا از جنگ و مردم کشی دست بکشند. ”

 

دور اول مذاکرات حکومت افغانستان با طالبان در هفتم ماه جولای سال جاری میلادی در پاکستان برگزار شد و در نظر بود که دور دوم این گفتگوهای نیز در اواخر همان ماه صورت بگیرد.

 

اما با نشر خبر مرگ ملا محمد عمر رهبر پیشین طالبان این گفتگو ها به تعویق افتاد.

 

از سوی هم محمد امین وقاد عضو شورای عالی صلح گفت، در دور دوم مذاکرات صلح با طالبان مسلح که تا هنوز زمان برگزاری آن مشخص نشده است برای زنان سهم بیشترداده خواهد شد:

 

” مذاکرات صلح که توظیف می شود از دو طرف تفاهم قبلی صورت می گیرد، در مذاکرات قبلی همین مرحله طی شد شورای عالی صلح هم در نظر دارد که خواهران هم اگر در این تیم عضویت داشته باشند در هرجای افغانستان حیثیت شان، حقوق شان، موقعیت شان احترام داده می شود این را مطرح می کنیم اگر موافقه شد مانع وجود ندارد که در افغانستان تلاش می کنیم این مساله مطرح است و محترم است. ”

 

به گفته شبکه زنان افغان، جنگ جاری درافغانستان زنان را نسبت به مردان بیشتر متضرر ساخته و آنان درمقایسه با مردان برای تامین صلح تلاش بیشتر را انجام میدهند.

 

اعضای این شبکه اطمینان میدهند که در مذاکرات صلح با طالبان مسلح نقش مهم و سازنده یی را ایفا خواهند کرد و خواهند کوشید تا صلح وثبات در افغانستان تامین گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار