افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 12 سپتامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

سن بازنشستگی افسران وزارت دفاع ملی تعین شد

طبق برنامۀ تازۀ وزارت دفاع، افسران بالای ۵۵ سال باز نشسته می‎شوند.

وزارت دفاع ملی می‎گوید نیاز است تا در قانون امور ذاتی افسران تغییراتی آورده شود که بربنیاد آن، افسرانی که بالای پنجاه و پنج سال عمر داشته باشند، باز نشسته خواهند شد و این گونه زمینه برای حضور جوانان در نیروهای امنیتی فراهم خواهد شد.

بربنیاد قانون امور ذاتی افسران که در سال ۱۳۸۸ توشیح شده است، سن بازنشستگی شصت و پنج سال گفته شده است. اکنون حکومت می‎گوید که از بهر جوان ساختن نیروهای امنیتی، در این قانون تعدیلات خواهد آمد.

بربنیاد این طرح، سن باز نشسته گی برای دگروالان پنجاه و چهار سال، تورن جنرالان پنجاه و هشت سال و دگر جنرالان، شصت سال و نیز برای سترجنرالان شصت و دو سال خواهد بود.

دولت وزیری، سخن‌گوی وزارت دفاع ملی در این باره گفت: این کار برای این است که اردو پیشرفت کند، اردو جوان شود و اردو تقویت شود و بیشتر بتواند که ضربات کوبنده را بر دشمن وارد نماید اصلأ قابل تشویش نیست.

در همین حال، شماری از آگاهان مسایل نظامی می‎گویند که سالانه در حدود هشت هزار نظامی از نهادهای آموزشی فارغ می‎شوند و بربنیاد این تغییرات، هزاران جوان تحصیل کرده شامل صفوف نیروهای امنیتی خواهند شد.

صالح محمد ریگستانی، آگاۀ مسایل نظامی اظهار داشت: در نیروهای امنیتی سال‎ها بود که تناسب تغییرات و تبدیلات از بین رفته بود و به یک بن بست روبه رو شده بود؛ ما سالانه هزاران تن از افسران جدید را از اکادمی‎ها و دانشگاه های نظامی فارغ می دهیم، که فارغ می شوند، اما جای برای شان در اردو نبوده و این یک اقدام بسیار خوب است که جوانان بیایند و کسانی بروند البته کسانی که باز نشسته می‎شوند، با حفظ امتیازات شان باز نشسته می‎شوند.

اما، این طرح با مخالفت رییس مجلس نماینده گان و شماری از نظامیان پیشین رو به رو شده است.

عبدالرووف ابراهیمی، رییس مجلس نماینده گان تصریح کرد: در شرایط کنونی جنرالانی را که با تجربه استند به تقاعد سوق بدهیم، فکر می کنم که یک مشکل دیگری را در افغانستان شاهد خواهیم بود.

عتیق الله امرخیل، نظامی پیشین نیز افزود: ما اشخاص با تجربه و کار کشته و جنگی را یک طرف کنیم و به جای آنان افراد بی تجربه را می آوریم که به غیر این که تلفات را در جنگ ها بیشتر بسازد، غیر از این که با بی دیسپلینی روبه رو بسازد، چیزی دیگر حاصل نمیشه.

این آگاهان مسایل نظامی، می‏گویند که اگر تعدیلات تازۀ در قانون امور ذاتی افسران عملی شود، در حدود سیزده هزار افسر باز نشسته خواهند شد که افسران تازه نفس در نیروهای امنیتی شامل خواهند شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار