افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 13 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

سنگ اندازی ارگ در مسیر تصویب فرمان اصلاحات انتخاباتی!

فضل احمد معنوی

 

فضل احمد معنوی، رییس اسبق کمیسیون مستقل انتخابات و اتحادیه حقوق دانان می گویند، که ارگ نمی خواهد فرمان تقنینی اصلاحات انتخاباتی از سوی مجلس نمایندگان تصویب شود .

 

با آنکه انتظار می ‌رفت سرنوشت فرمان تقنینی رئیس جمهور در مورد اصلاحات انتخاباتی در نشست روز شنبه مجلس نماینده گان روشن شود، اما این فرمان با نظریات ضد و نقیض وکلا روبرو شده ورای گیری آن به نشست بعدی معطل شد.

 

رییس اسبق کمیسیون مستقل انتخابات می گوید، حکومت به برگزاری و اصلاح نظام انتخاباتی اراده ندارد، و ارگ مانع تصویب آن می شود.

 

“دولت نمی خواهد انتخابات را برگزار نموده، اصلاحات را به وجود آورد، نظر به معلومات که از ارگ دارم، کار شکنی ها از سوی ارگ است، غیر آن می توانستند به اساس همین فرمان کار خود را آغاز نمایند.”

 

اتحادیه حقوق دانان افغانستان همچنان می گوید، حکومت وحدت ملی به اساس توافقنامه سیاسی به وجود آمد، اما در رهبری حکومت هیچ اراده ای وجود ندارد که به تعهدات شان را عمل کنند و این معضل را حل نمایند.

 

عبدالغیور ورشان، رییس اتحادیه حقوق دانان می گوید: “نه رهبری حکومت علاقمند اصلاح انتخابات است و نه هم مجلس نمایندگان، چون دوام کار شان بدون انتخابات به نفع شان است، رو پوشی به اصل قانونیت جفا و خیانت ملی است، امیدوار هستم هر چه زود تر اراده در حکومت و اشخاص که مخالف اصلاح و منافع ملی هستند، هماهنگ شده مشکل را حل سازد”.

 

به گفته معنوی، انتخابات سال ۲۰۰۸ نیز پس از آن که شورای ملی نخواست در سال پنجم فرمان را رد یا تایید کند، دولت وقت نیز بر اساس همان فرمان انتخابات را برگزار کرد .

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار