افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 7 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

سند نابودی افغانستان در دستان اشرف غنی!

امضای تفاهمنامه اطلاعاتی میان کابل و اسلام آباد که در دستور کار داکتر اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان قرار دارد، به حدی مورد انتقاد جدی سیاستمداران داخلی قرار گرفته که حتی جناب حامد کرزی نیز از نقد این تفاهمنامه بی نصیب نمانده و در گفتگویی با صدای آمریکا آن را خجالت آور عنوان کرده است.

 

محترم کرزی با بیان اینکه مخالف سرسخت امضای چنین سندی است، گفت: سیاست اشرف غنی در قبال پاکستان صحیح نیست و به طور قطع تفاهم استخباراتی میان ریاست امنیت ملی افغانستان و اداره اطلاعاتی نظامی پاکستان به زیان و خلاف منافع ملی همه ی مردم ما و در واقع سند نابودی افغانستان است.

 

رییس جمهور سابق درباره ادعایی که گفته شده چنین سندی در سالهای گذشته نیز با پاکستان امضا شده است، تصریح کرد که حکومت وی هرگز چنین سندی را با پاکستان امضا نکرده است و افزود: من براساس روابط پاکستان و آمریکا پی بردم که این کشورها می‌خواهند از طریق یک فریب، پاکستان را بر امور افغانستان حاکم سازد به همین دلیل هم حاضر به امضای توافقنامه امنیتی میان کابل و واشنگتن نشدم. مردم بدانند که من هرگز در صدد تشکیل اپوزیسیون سیاسی نیستم بلکه فقط در موارد مهم ملی صدای خود را بلند خواهم کرد. من در آینده فقط رییس‌جمهور بازنشسته افغانستان باقی خواهم ماند و به هیچ کرسی و منصبی دل نخواهم بست.

 

محترم حامد کرزی در زمان حکومت داری اش بر این عقیده بود که نزدیکی روابط با ایران، هند و روسیه می تواند به تضعیف طالبان در افغانستان بیانجامد،اما در مقابل اشرف غنی سیاستی دیگر را در پیش گرفته و سعی می کند به پاکستان نزدیک شود چرا که معتقد است نزدیک شدن به پاکستان با توجه به حمایت های این کشور از گروه طالبان، زمینه همکاری های اطلاعاتی و سپس تضعیف این گروه را فراهم می آورد.

 

به بیان دیگر اشرف غنی بر این باور است که جهت گیری های کرزی به هند، یکی از دلایل اصلی تداوم جنگ طالبان به خصوص گروه های حقانی و حزب اسلامی حکمتیار است که مورد حمایت ارتش پاکستان هستند. بنابراین با تعامل با پاکستان امکان تعدیل سیاست های آنها وجود داشته و مسوولان پاکستان می توانند طالبان و شبکه حقانی را وارد مذاکرات جدی برای برقراری صلح کنند.

 

این موضوع را بگذارید در کنار اختلافاتی که در درون وحدت ملی جریان دارد و پاکستان نیز از این مساله مطلع می باشد. به همین دلیل هم اسلام آباد دست به بازی پیچیده ای با افغانستان زده تا از یک طرف تشدید کننده جنگ بین عبدالله و اشرف غنی یا به عبارتی تیم شمالی و پشتون باشد و از طرف دیگر موجب جلوگیری نفوذ هند در کشور ما شود.

 

لذا کارشناسان مسایل سیاسی بر این باور هستند که بعید به نظر می رسد اشرف غنی با توجه به پیچیدگی های سیاست پاکستان، بتواند به اهداف خود دست یابد و پاکستان را مجبور کند دست از حمایت خود از طالبان برای تاثیرگذاری بر افغانستان بردارد.

 

و متاسفانه این موضوعی است که جناب اشرف غنی به دلایل مختلف نمی خواهد آن را بپذیرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار