افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه 2 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 17 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

سند ستراتیژیک نه باید با حکومت فعلی افغانستان امضا شود

 

با آنکه اعضای جبهه ملی افغانستان، امضا سند مشارکت ستراتیژیک میان افغانستان و امریکا را مهم می دانند اما می گویند که نباید این سند با حکومتی فعلی افغانستان به امضا برسد.

فیض الله ذکی سخنگوی این جبهه به روز شنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که حکومت اعتماد مردم را از دست داده است و صلاحیت امضای چنین سند مهم را ندارد.

آقای ذکی گفت که سند مشارکت ستراتیژیک میان افغانستان و امریکا باید بعد از سال 2014 میلادی، با حکومت جدید که روی کار میاید به امضا برسد.

«حکومت کنونی افغانستان که دارای مشروعیت ضعیف و رو به تنزل است در پی بهره برداری از امضا پیمان ستراتیژیک با امریکا به نفع یک حلقه کوجک می باشد، این حکومت دارای چنین صلایت لازم نیست، این سند راه بردی باید با حکومت جدید که به پس از انتخابات دوسال بعد که رییس جمهور توسط ارایه شفاف مردم انتخاب می گردد امضا گردد.»

این در حالی است که مقامات حکومت افغانستان و امریکا تلاش دارند تا سند مشارکت ستراتیژیک میان این دو کشور را پیش از برگزاری کنفرانس شیکاگو به امضا برسند. این کنفرانس در ماه برگزار خواهد شد.

مسوولین مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت افغانستان اظهارات جبهه ملی افغانستان را نادرست خوانده و می گویند که سند مشارت ستراتیژیک میان افغانستان و امریکا توسط حکومت فعلی به امضا خواهد رسید.

صفت الله صحاف صافی معاون این مرکز به رادیو آزادی در این مورد چنین گفت:
«بدون شک حکومت افغانستان در نتیجه اعتمادی که مردم با آن دارد به وجود آمده است. و حکومت افغانستان در چوکات همان اعتماد و با در نظر داشت شرایط که مردم گذاشته اند با هر کشوری هر پیمانی را امضا می کند. مردم افغانستان بالای حکوت اعتماد دارد و افغانستان دارای یک حکومت دیموکراتیک می باشد، من فکر می کنم تمامی این حرف ها جنبه سیاسی دارد و هیچ گونه به حقیقت ها استوار نمی باشد.»

از سوی دیگر جبهه ملی افغانستان می گوید که در گفتگوهای صلح با طالبان با جبهه ملی افغانستان مشوره نشده است و این امر سبب خواهد گردید، تا این گفتگوها به نتیجهء مطلوب نرسد.

اما محمد اسماعیل قاسمیار مشاور امور بین المللی شورای عالی صلح می گوید که آنان در نظر دارند تا به نمایندگان احزاب سیاسی و تحلیگران، اجازه بدهند تا نظریات شان را در مورد برنامه صلح ارایه نمایند.

جبهه ملی افغانستان در حالی بخاطر گفتگو های صلح با طالبان ابراز نگرانی کرده است، که طالبان به تازه گی از توقف گفتگو های شان با ایالات متحدهء امریکا خبر داده اند.

طالبان با پخش خبرنامهء گفته اند، که عدم توجه به موقع ایالات متحدهء امریکا به تقاضا های آنان سبب شد تا آنان روند گفتگو با امریکا را متوقف بسازند.

انتقال زندانیان طالب از زندان گوانتانامو به قطر و ایجاد دفتری سیاسی برای طالبان در قطر از تقاضا های عمدهء این گروه خوانده شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار