- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

سنت شکنی های بی بی گل همچنان ادامه دارد

محترمه رولا غنی یا همان بی بی گل بانوی اول کشور ما که در اولین روز به قدرت رسیدن همسرش در مراسم تحلیف در اقدامی بی سابقه در کنار رییس جمهور حضور یافت، تاکنون با سخنرانی در خصوص موضوعاتی از قبیل خشونت علیه زنان، نقش قانون و قدرت مذهب، قواعد حاکم بر افغانستان را شکست و به نوعی سنت شکنی کرد.

 

ایشان از زمان حضور در مراسم تحلیف اشرف غنی به عنوان بانوی اول افغانستان، تاکنون با حضور در رویدادهای عمومی در کنار همسر خود و صحبت کردن درخصوص مسایل جاری کشور، توانسته کارهایی را انجام دهد که اکثراً بانوان اول در کشورهای دموکرات جهان آن را انجام می دهند هرچند که گفته های بی بی گل هیچگاه رنگ و بوی سیاسی نداشته و بیشتر در خصوص مسایلی مانند حقوق زنان و از بین بردن خشونت علیه آنها و مشکلاتشان صحبت کرده است.

 

بنا بر گزارش های منتشر شده در چند ماه گذشته به این سو صدها نفر با محترمه غنی دیدار کرده و مشکلات شان را با وی در میان گذاشته اند تا ایشان بیشتر خود را مشاوری می‌بیند که به مشکلات مردم گوش می‌دهد. همانگونه که خود معتقد است که یک نفر باید باید به حرف‌های زنان افغانستان گوش فرا دهد و او کسی است که نیاز به حضور زنان در قلب حکومت وحدت ملی را پر می‌کند.

 

اینگونه رفتار بی بی گل ما را به یاد دو بانوی دیگر کشور می اندازد یکی ملکه ثریا همسر شاه امان الله که البته همیشه بنا به رویکرد مدرنش یکی از دلایل سقوط سلطنت شاه خوانده می شود و دیگری بانو زینت قریشی کرزی که در سیزده سال حکومت داری شوهرش هیچ نوع فعالیتی نداشت.

 

ولی بی بی گل می‌خواهد متفاوت باشد و اصرار دارد که افغانستان بسیار تغییر کرده و قصد دارد در دسترس زنان کشور باشد تا بتواند مشکلات آنها را بشنود و در حد امکان رفع نماید. بی بی گل با توصیفاتی که دیگران از او می‌کنند مانند اینکه او را حامی حقوق زنان در کشور می‌دانند که بدترین کشور برای زنان است، مخالفت می‌کند و خودش معتقد است حتی قرار گرفتن نامش در بین 100 چهره تاثیرگذار مجله تایمز اقدامی خوشایند اما شتاب زده بوده است.

 

به هر حال محترمه رولا غنی با رد تصویر رسانه‌های غربی از زنان افغانستان به عنوان قربانیان سنت‌های اجتماعی و مذهبی ضد زن می گوید: زنان در اولویت برنامه‌های وی قرار دارند و از هر زن افغانستانی که در تلاش برای بهبود وضعیت زندگی اش است، حمایت می‌کند.

 

بانوی اول افغانستان گفته است: یکی از وظایف من این است که به مردم جهان نشان دهم که زنان علی رغم این که در شرایط چالش برانگیز در افغانستان زندگی می‌کنند، قوی هستند و زنان افغانستانی باید برای شجاعت شان شناخته شوند نه ضعف شان. ما نمی‌خواهیم در جامعه‌ای زندگی کنیم که خشونت قانون آن باشد. زنان افغانستان باید آزادانه و بدون اینکه مورد آزار و اذیت قرار گیرند در خیابان‌ها رفت و آمد کنند.

 

بی بی گل در گفتگو با اسوشیتدپرس جنگ‌های سه دهه‌ای در افغانستان را عامل خشونت‌ها علیه زنان خواند و تصریح کرد: زمانی که خانواده‌ها در یک جامعه هماهنگی زندگی می‌کنند و هرکس مسوولیت خود را می‌داند و بدون خشونت امکان رفع مشکلات وجود دارد، خشونت علیه زنان کاهش یافته و زنان احساس خواهند کرد که صدایی برای شنیدن دارند و ایشان متعهد شده که به عنوان بانوی اول افغانستان این مسوولیت بزرگ را بطور جدی بر دوش خواهد گرفت.