افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 2 فوریه , 2017 لینک کوتاه خبر :

سناتور متقاعد امریکایی خواهان حمایت هرچه بیشتر کشورش از افغانستان شد.

جو لیبرمن

جو لیبرمن سناتور متقاعد و سیاستمدار مطرح امریکایی، در ارتباط با سیاست دونالد ترمپ رییس‌جمهور امریکا در قبال افغانستان اظهار داشت که پیش‌بینی سیاستی ترمپ در افغانستان دشوار است.

وی افزود: در حال حاضر درک سیاست و یا رویکرد جدید دولت امریکا در افغانستان ممکن نیست.

سناتور ارشد متقاعد امریکا خاطرنشان کرد: مسئله‌ای که وضاحت است این است که جنرال‌های نظامی ارتش و وزیردفاع امریکا به دونالد ترمپ در مورد لزوم ادامه حضور نظامی امریکا در افغانستان توصیه خواهند کرد.

لیبرمن گفت: امریکا نیاز دارد تا به نحوی به حضور نظامی در افغانستان ادامه دهد، از بازگشت طالبان جلوگیری کرده و از تلاش دولت افغانستان برای روی پاهای خود ایستادن محافظت کند.

سیاستمدار امریکایی با ابراز نگرانی در مورد پاکستان تصریح کرد که پاکستان به طور همزمان برای حرکت در دو جهت مخالف تلاش می‌کند اما این کشور باید خود را از کسانی که ما تروریزم می‌خوانیم جدا سازد و به صورت یک کشور دموکراتیک عمل نماید.

با این وجود برخی از مقامات بلند پایه دولت امریکا مانند وزیر دفاع و مشاور امنیت ملی این کشور کسانی بودند که در جنگ افغانستان حضور داشتند و به نظر نمی‌رسد که از موضوع مبارزه با تروریزم به راحتی بگذرند.

در اوایل ماه جَنیوری نیز جنرال جیمز ماتیس وزیر دفاع امریکا در اظهارات خود در کمیته نیروهای مسلح مشرانو جرگهی امریکا گفته بود که برای مبارزه با تروریزم و جلب همکاری پاکستان همه گزینه‌های احتمالی را با هماهنگی کنگره و وزارت امور خارجه در دستور کار قرار خواهند داد.

از سوی دیگر هم حامدکرزی رییس‌جمهور سابق کشورمان بارها تاکید کرده که گسترش حضور نظامی امریکا کلید حل مشکلات امنیتی در افغانستان نیست و اگر ترمپ بدنبال موفقیت هست باید در قبال پاکستان رویکرد سختگیرانه‌ اتخاذ کند زیرا در صورت نبود پناهگاه امن و حمایت اسلام‌آباد از طالبان، نیروهای امنیتی افغان قادر به تامین امنیت خواهند شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار