افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 7 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

سناتوران: والی قندهار جاسوس کاناداست؟!

در پی عدم حضور والی قندهار که برای پاسخگویی درباره موضوع سناتور جعلی به مجلس سنا فراخوانده شده بود؛ برخی از سناتوران ضمن محکوم کردم این اقدام؛ والی قندهار را به قانون شکنی و جاسوسی برای کشور کانادا متهم کردند

اعضای مجلس سنا می گویند که حضور نیافتن توریالی ویسا، والی قندهار به مجلس سنا توهین به این مجلس است.

محمد عالم ازدیار، نایب اول مجلس سنا حضور نیافتن والی قندهار در این مجلس را تخلف از قانون اساسی خوانده و گفت، حضور نیافتن والی قندهار به مجلس سنا تخلف از حكم قانون اساسی افغانستان و بی اعتنایی نسبت به فیصله مجلس سنا است.

وی از حكومت تقاضا كرد كه والی قندهار را جهت پاسخ به پرسش سناتوران به مجلس حاضر نماید.

گفتنی است که دو هفته‌ پیش ، گزارش‌هایی از سوی رسانه‌ها به نشر رسید که شخصی با استفاده از اسناد جعلی، خود را عضو کمیسیون دفاعی مجلس سنا معرفی کرده و به شمول والی قندهار، با سایر مقام‌های دولتی به هدف دریافت اطلاعات امنیتی دیدار کرده است.

با آن‌که مقام‌های قندهار در روزهای نخست، فرد یادشده را سناتور غور معرفی کرده بودند، ولی پس از آن که مجلس سنا فرستادن چنین شخصی به قندهار را رد کرد، والی قندهار به رسانه‌ها گفت که وی به‌عنوان یک شهروند افغانستانی با شخص مورد نظر دیدار کرده است.

والی قندهار، سناتور جعلی را آصف سرحدی نامیده بود، اما گفته بود که وی با فرد یادشده به عنوان سناتور دیدار نکرده است.

درهمین حال؛ زلمی زابلی رییس كمیسیون سمع شكایات مجلس سنا گفت که والی قندهار جاسوس كانادایی است نه شخص ملی و او هیچگاه به مجلس سنا حاضر نمی شود.

وی افزود كه والی قندهار توسط حكومت افغانستان نه بللکه توسط حكومت كانادا به این سمت گماشته شده است.

به گفته زابلی، تمام محافظین توریالی ویسا سربازان کانادایی اند و او نیروهای امنیتی افغانستان را برای تأمین امنیت خود قبول نکرده است.

وی همچنین اظهار داشت که سندی را بدست آورده اند که والی قدهار از شخصی که 95 لک افغانی پول معارف قندهار را اختلاس کرده، حمایت کرده و از دادستانی به طور مکتوبی خواسته است که این شخص را بازداشت نکند.

شماری دیگر از سناتوران نیز با تأیید گفته ‌های آقای زابلی گفتند که این اولین بار نیست که والی قندهار به مجلس سنا حاضر نمی شود، بلکه چند بار از او دعوت شده اما به مجلس سنا نیامده است.

آنان تأکید می کنند که والی قندهار بدون اینكه حكومت افغانستان در جریان باشد در این سمت از طرف حكومت كانادا گماشته شده است !

با این حال، مجلس سنا پس از گفتگوهای بسیار فیصله کرد تا رییس اداره ‌ ارگان های محلی در کنار والی قندهار به نشست روز یک‌شنبه‌ این مجلس حضور یابند.

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار