افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 29 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

سمپوزیم توانمند سازی زنان در هوتل قصر پاریس کندهار دایر گردید

سمپوزیم توانمند سازی زنان

دومین و سومین روز سمپوزیم توانمند سازی زنان ولایات (کندهار، زابل، هلمند و ارزگان) با حضور محترم سپوژمی وردک، معین پالیسی و مسلکی وزارت امور زنان، زلمی ویسا، والی ولایت کندهار، مشاور بانوی اول کشور، رؤسای امور زنان مرکز و ولایات های مذکور و فعالین زن در هوتل قصر پاریس شهر کندهار دایر گردید.

روز دوم و سوم این سمپوزیم با ایجاد پنل ها دربخش های توانمند سازی اقتصادی زنان، دسترسی زنان به تعلیم و تحصیل، دسترسی زنان به خدمات صحی و دسترسی زنان به عدالت، با حضورپنلست ها از ولایات کندهار، زابل، هلمند و ارزگان با بررسی تحلیل وضعیت، چالش ها، پشنهادات و راهکارهای عملی به منظور توانمند سازی و نقش زنان در ولایت مذکور برگزار گردید. هدف از تدویر این پنل ها جمع آوری مشکلات و نیازمندی های زنان و ایجاد مکانیزم حمایتی در قوانین و پالیسی ها می باشد.

محترم سپوژمی وردک، معین پالیسی و مسلکی وزارت امور زنان که مدیریت سمپوزیم توانمند سازی زنان را به عهده داشت، با جمع بندی و ارزیابی کلی روز دوم سمپوزیم ولایات گفت؛ بسیاری از پیشنهادات شما در قطعنامه گنجانیده شده است یکی از اهداف ما تهیه پالیسی های تطبیقی به اساس نیازمندی های زنان در ولایات و ایجاد شبکه ها بخاطر بررسی وضعیت زنان، تهیه پالیسی حق ملکیت و میراث زنان و اجراآت آن توسط وزارت امور زنان است.

معین پالیسی و مسلکی وزارت امور زنان، ضمن قدردانی و سپاسگزاری از حضور گرم اشتراک کنندگان طی سخنانی بیان داشت؛ ما جهت رفع مشکلات زنان ولایات چهار گانه ذکر شده پلان عملی برای تطبیق قطعنامه این سمپوزیم ساخته و اجرأات ما آغاز می شود.

در اخیر روز سوم سمپوزیم، تورن جنرال زلمی ویسا، والی ولایت کندهار، اشتراک نموده طی سخنان افزود؛ این (سمپوزیم) اولین گامیست که وزارت محترم امور زنان در قبال توانمند سازی زنان در زون جنوب غرب کشور برداشته است و ما مردم ولایت کندهار حمایت و پیشتیبانی خود را از این کار وزارت امور زنان اعلان میداریم. آقای ویسا علاوه نمود: در طول تاریخ حقوق زنان در کشور بخصوص زون جنوب غرب پایمال بوده و این حرکت وزارت امور زنان (سمپوزیم)، یک مژده بسا بزرگی برای زنان این ولایات بوده و قابل ستودنیست.

متعاقباً الحاج سپوژمی وردک، جهت اختتامیه این سمپوزیم طی سخنانی افزود؛ این اولین و آخرین بار ما نیست که در ولایت کندهار بخصوص زون جنوب غرب، جهت تدویر این سمپوزیم آمده باشیم، ما همیشه در این ولایات (کندهار، هلمند، زابل و ارزگان) سفر میداشته باشیم تا باشد جهت خشکانیدن ریشه مشکلات زنان به حیث مسوولین دولتی گام مؤثری را برداشته باشیم و این سفرها و تدویر این چنین سمپوزیم ها برای زنان این ولایات مفید واقع شود. خانم وردک علاوه نمود: قبلاً سمپوزیم ها در مرکز و زون های کشور، با حمایت مالی همکاران بین المللی تدویر می شد. اکنون این سمپوزیم با تلاش های خستگی ناپذیر کارمندان مرکزی وزارت و ریاست امور زنان ولایت کندهار تدویر گردیده و به موفقیت به پایان رسید.

قابل تذکر است که در این سمپوزیم برای والی ولایت، مسوولین امنیتی این ولایت، کارمندان ریاست امور زنان ولایت کندهار، اعضای پنل و زنان که برای بهبود وضعیت، حقوق و توانمند سازی زنان کار و فعالیت نموده اند، از سوی هیأت رهبری وزارت امور زنان لوح تقدیر افتخاری، توضیح گردید. همچنان در این سمپوزیم لوح تقدیر را که از سوی والی ولایت کندهار و زنان آن ولایت، برای سپوژمی وردک، معین مسلکی و پالیسی وزارت امور زنان، در نظر گرفته شده بود اهدا نمودند.

در اخیر، سمپوزیم توانمند سازی زنان ولایات (کندهار، هلمند، زابل و ارزگان) با خوانش قطعنامه که بر اساس پشنهادات و چالش های زنان ولایات مذکور تهیه شده بود به پایان رسید.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار