افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 3 نوامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

سلامت عظیمی: مبارزه با مواد مخدر تنها مسوولیت ما نیست!

سلامت عظیمی

 

وزارت مبارزه با مواد مخدر گردهمایی بزرگ علمای دینی را تحت عنوان “گردهمایی علمای دین علیه موادمخدر”،  راه اندازی نمود.

 

این گردهمایی بزرگ با اشتراک پوهنوال سلامت عظیمی وزیر مبارزه علیه مواد مخدر، قضاوتپوه مولوی قیام الدین کشاف رییس شورای سرتاسری علمای افغانستان، داکتر فیض محمد عثمانی وزیر ارشاد،حج و اوقاف، مولوی جوره مشاور دینی رییس جمهور، سید فیصل حسینی معین مالی و اداری وزارت مبارزه با مواد مخدر، اعضای مجلسین شورای ملی، علمای سرشناس کشور، اراکین بلند پایه دولتی و روسای مرکزی وزارت مبارزه با مواد مخدر در قصر مرمرین دایرگردید.

 

پوهنوال سلامت عظیمی وزیر مبارزه علیه مواد مخدر ضمن خیر مقدم گفتن به علمای دین و مهمانان هدف از برگزاری این گردهمایی را سهیم ساختن علما در راستای مبارزه با مواد مخدر عنوان نمود.

 

بانو عظیمی مواد مخدر را یک تهدید بزرگ برای ملت افغانستان و جهانیان عنوان نموده گفت: وزارت مبارزه با مواد مخدر و دولت افغانستان در امر مبارزه با مواد مخدر مصمم است.

 

ایشان علاوه نمود: مبارزه با مواد مخدر تنها مسوولیت ما نه بلکه مسوولیت ملی و دینی همه مردم افغانستان به‌خصوص علمای دینی است.

 

بانو عظیمی نقش علمای دین را در راستای مبارزه با مواد مخدر خیلی مهم و ارزنده خوانده گفت: علما راهنمای جامعه اسلامی است و تنها با همکاری علما است که ما می‌توانیم در راستای مبارزه با مواد مخدر به پیروزی برسیم.

 

پوهنوال عظیمی مواد مخدر را یکی از مشکلات و چالش های عمده و بزرگ فراروی مردم و دولت افغانستان مطرح نموده گفت: مبارزه با این پدیده شوم مشارکت همگانی تمام مردم افغانستان را می‌طلبد که علمای دینی در صدر آن قرار دارد.

 

بانو عظیمی با اشاره به قطع‌نامه مشترک بین المللی که در 19 اپریل به امضا رسیده است از کشورهای که این قطع‌نامه را امضا نموده اند خواست تا تعهدات شان‌را در این راستای تطبیق آن عملی سازند.

 

وزیر مبارزه با مواد مخدر تاکیدن از تمام علمای دینی خواست تا با ارشادات و راهنمایی های خویش در راستای مبارزه با مواد مخدر، دولت و وزارت مبارزه علیه مواد مخدر را یاری نمایند.

 

قضاوت‌پوه مولوی قیام الدین کشاف رییس شورای سرتاسری علمای افغانستان ضمن تقدیر از وزارت مبارزه با مواد مخدر بخاطر راه اندازی این برنامه و برنامه های دیگر ارشادی و آگاهی دهی، گفت: خداوند حرام بودن قطعی شراب و دیگر مواد نشه آور را در قرآن کریم بیان نموده است و احادیث نیز به حرام بودن هر آن چیزی که به صحت انسان آسیب برساند تاکید نموده است.

 

مولوی کشاف خطاب به تمام علمای کشور از آنان خواست تا از طریق خطابه ها و سخنرانی های خویش در راستای آگاهی دهی به مردم از اضرار مواد مخدر و حرمت آن، مسوولیت دینی خود را ادا نمایند.

 

رییس شورای سرتاسری علمای کشور گفت: کشت، تولید، ترافیک و استعمال مواد مخدر از نظر دین مبین اسلام قطعن حرام است.

 

مولوی جوره مشاور دینی رییس جمهور مواد مخدر را یکی از مشکلات جدی جامعه دینی و اسلامی افغانستان عنوان نموده گفت: نیاز است تا با یک تلاش همگانی و بسیج عمومی در مقابل این پدیده تباه کن و حرام قیام نماییم.

 

مشاور دینی رییس جمهور علاوه نمود: مواد مخدر هم از نظر 11 تن از علمای دینی در گزشته و هم از نظر علما و فقهای امروز حرام است.

 

داکتر فیض محمد عثمانی وزیر ارشاد، حج و اوقاف ضمن تبریک گفتن به وزارت مبارزه علیه مواد مخدر بخاطر برگزاری این برنامه مهم گفت: شاید این جلسه برای چند ساعت طول بکشد اما این خود نشان‌دهنده یک عزم و اراده راسخ وزارت مبارزه علیه موادمخدر، دولت افغانستان و علمای دینی در راستای مبارزه با مواد مخدر است.

 

داکتر عثمانی افزود: حفظ دین، جان، نفس و عقل در اسلام تاکید شده است و کسی‌که به مواد مخدر مبتلا می‌شود دین، عقل و نفس او تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

 

وزیر حج و اوقاف با استناد به آیات قرآن گفت: خود را انتحار نکنید و خود را نکشید و استفاده از مواد مخدر هیچ تفاوتی با عمل انتحار ندارد.

 

داکتر عثمانی با اشاره به  وضعیت اسف‌بار معتادین در شهر کابل آنرا یک فاجعه بزرگ انسانی خوانده گفت: قرآن می‌فرماید: “ما بنی آدم را کرامت دادیم”، با توجه به فرموده قرآن کریم بی تفاوت بودن به این وضعیت گناه است.

 

وزیر حج و اوقاف علاوه نمود: باید پیش از اینکه یک شخص به مواد مخدر رو آورد باید وقایه گردد که مسوولیت وقایه از مواد مخدر به‌ دوش علما و رسانه‌ها است

 

ایشان همکاری وزارت ارشاد، حج و اقاف را با وزارت مبارزه علیه مواد مخدر اعلام نموده و از علمای دینی خواست تا در این راستا از هیچ‌گونه همکاری دریغ ننمایند.

 

مولوی شهیدی زاده نماینده مجلس نماینده‌گان طی سخنانی ابراز نمود: مسیر اصلی مبارزه با مواد مخدر از طریق علما، مساجد و منابر دینی می‌گذرد به این معنا که علمای دینی و مکان های که برای مردم آدرس های آشنا است بهترین راه مبارزه با مواد مخدر است که باید به آن تکیه شود.

 

وی یک بخش از جنگ ناتمام افغانستان را جنگ مواد مخدر بیان نموده گفت: فایده اصلی را قاچاق‌بران بین المللی ازتجارت مواد مخدر می‌برند دهاقین و مردم افغانستان بیشتر قربانی است.

 

سید محمد حسین محقق زاده رییس دارالانشای شورای علما با اشاره اینکه هر چیزی که سلامت روح و عقل را زایل می‌سازد از نظر دینی حرمت مضاعف پیدا می‌کند، گفت: مواد مخدر تهدید است اما پنهان که مصرف آن در افغانستان به یک معضل ملی تبدیل شده است.

 

قابل یادآوری است که این گردهمایی بزرگ در تالار قصر مرمرین برگزار شد.

 

افتتاح برنامه مدرنیزه سازی بخش های مالی، اداری و تدارکات در وزارت مبارزه علیه مواد مخدر

 

پوهنوال سلامت عظیمی وزیر مبارزه علیه مواد مخدر و سنیزر کاکر مسوول موسسه(A.H.G)  برنامه را تحت عنوان مدیریت بحران جهت تطبیق سیستم مدرنیزه سازی و ارتقای ظرفیت بخش های مالی و اداری، تدارکات و تحقیق که از طرف اداره (INL) سفارت ایالات متحده آمریکا تمویل می‌گردد، برای کارمندان وزارت مبارزه با مواد مخدر افتتاح نمودند.

 

در این برنامه سید فیصل حسینی معین مالی و اداری وزارت مبارزه با مواد مخدر و روسای مرکزی وزارت مبارزه با  مواد نیز حضور داشتند.

 

پوهنوال عظیمی اداره ای ان ال سفارت آمریکا را یکی از بهترین همکاران وزارت مبارزه با مواد مخدر عنوان نموده گفت: ما توقع داریم تا همکاری های این اداره با وزارت مبارزه با مواد مخدر ادامه یابد.

 

وزیر مبارزه با مواد مخدر در مورد تطبیق این برنامه توسط موسسه(AHG) اظهار خوشحالی نموده و برای آنان موفقیت خواست.

 

سید فیصل حسینی معین مالی واداری وزارت مبارزه علیه مواد مخدر ایجاد چنین سیستم ها را در بخش های مالی واداری وتدارکات مهم عنوان نموده افزود: کمیته ی را بخاطر رسیدن به هدف اصلی و ثمر بخشی این برنامه تشکیل می‌نماییم که متشکل از بخش های حمایوی و پالیسی باشد.

 

معین مالی و اداری افتتاح چنین برنامه ها را در بخش های مالی واداری ومنابع بشری ارزنده خوانده گفت: این برنامه ها میتواند در ایجاد سیستم جدید مالی و تدارکاتی موثر واقع گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار