- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

سقوط برخی ولسوالی ها عقب نشینی تکتیکی است!

به گفته مقامات وزارت دفاع، مخالفان مسلح برخی مناطق محدود را در شماری از ولایات بخاطر تصرف کرده اند که نیروهای امنیتی برای جلوگیری از تلفات مردم عام عقب نشینی تکتیکی کرده اند.

 

در پی سقوط برخی ولسوالی های ولایات افغانستان بدست طالبان وزارت دفاع می گوید، هیچ ولسوالی به گونه کامل بدست مخالفان مسلح سقوط نکرده است.

 

مقامات وزارت دفاع به روز گذشته در یک نشست خبری در کابل گفتند که مخالفان مسلح برخی مناطق محدود را در شماری از ولایات بخاطر تصرف کرده اند که نیروهای امنیتی برای جلوگیری از تلفات مردم عام عقب نشینی تکتیکی کرده اند.

 

جنرال افضل امان رییس اپراسیون این وزارت گفت، عقب نشینی های تکتیکی نیروهای امنیتی از برخی مناطق اثرات منفی بالای وضعیت امنیتی کشور ندارد:

 

” این شکست های خورد ریزه تکتیکی که در بعضی ولسوالی ها رخ میدهد اثرات کلی بالای وضعیت امنیتی افغانستان ندارد.

 

به صورت موقت چهاردره و دشت ارچی را گرفتن و امروز در یک محدوده کوچک ولسوالی نوزاد در هلمند قرار دارند این دستاورد قوی برای دشمن نیست تهدیدات وجود دارد و ما توانایی دفع و ترد آنرا داریم. ”

 

آقای امان میگوید ظرف چند ماه گذشته بیشتر از صد حمله مخالفان مسلح را دفع کرده اند و با جا بجا کردن قطعات اردوی ملی در برخی مناطق از سقوط 41 ولسوالی جلوگیری کرده اند.

 

وی همچنان گفت، به جز از چهار ولسوالی که از قبل در ولایات هلمند، زابل و غزنی در تصرف طالبان قراردارد، هیچ ولسوالی دیگر در تصرف طالبان مسلح قرار ندارد.

 

این اظهارات در حالی مطرح می گردد که به تازه گی گزارش ها از سقوط ولسوالی نوزاد ولایت هلمند به دست طالبان مسلح منتشر شده و برخی مسوولان محلی نیز آنرا تایید کرده اند.

 

پیش از این محمد آصف جبار خیل قوماندان امنیه سرپل تایید کرد که ولسوالی کوهستانات این ولایت نیز بدست طالبان سقوط کرده است.

 

از آغاز سال جاری چندین بار است که برخی ولسوالی ها در تصرف طالبان مسلح قرار می گیرد.

 

قبل از این ولسوالی یمگان بدخشان، ولسوالی های چهار دره و دشت ارچی کندز، ولسوالی ناوه غزنی و ولسوالی جوند بادغیس نیز بدست طالبان مسلح افتاده بود اما مسوولان امنیتی می گویند که این مناطق دوباره تحت کنترول نیروهای امنیتی در آمدند.

 

کارشناسان نظامی افغان با توجه به اظهارات مقامات وزارت دفاع تاکید میکنند که بجای عقب نشینی تکتیکی بهتر است تا هماهنگی لازم میان ارگان های امنیتی وجود داشته باشد.

 

جنرال امرالله امان یکی از این کارشناسان:

 

” جای را از دست دادن دوباره به قیمت بزرگ بدست میاورند اینها عقب نشینی تکتیکی نکرده بلکه هماهنگی تکتیکی را بوجود بیاورند پلان های استراتیژیکی تکتیکی را آماده کنند که اینها آنرا حفظ کرده بتوانند من طرفدار این هستم که اگر بتوانیم پرسونل را به یک روحیه بلند نگهداشته باشیم هماهنگی درست در میان باشد هیچگاه نه عقب نشینی تکتیکی و نه مجبوری نیاز می شود. ”

 

اما مسوولان ارگان های امنیتی همواره تاکید کرده اند که در راه اندازی عملیات ها و جنگ با مخالفان مسلح این نهاد ها در یک هماهنگی خوب قرار دارند.

 

هرچند حملات پی هم مخالفان مسلح بر شماری از ولایات افغانستان نگرانی های را در میان مردم و مسوولان دولت بوجود آورده است.

 

اما وزارت دفاع افغانستان آنرا جز فشار و تهدیدات بالای مردم چیزی بیش ندانسته و می گویند، برای بازپس گیری مناطق تصرف شده توسط مخالفان مسلح پلان های عملیاتی خوب را روی دست دارند.