افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 22 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

سفر یک هیأت باند پایه‌ی پاکستانی به افغانستان

قرار است یک هیأت بلند پایه‌ی پاکستان برای بررسی چگونگی آغاز گفت‌وگوهای صلح به زودی به افغانستان سفر کند.

 

درهمین حال برخی رسانه‌های پاکستانی اعلام کرده‌اند که قرار است به روز ۱۱ ماه جدی گفتوگوها میان حکومت افغانستان و طالبان آغاز شود؛ سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی پاکستان به نماینده‌گی از این کشور و محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی به نماینده‌گی از افغانستان در این گفت‌وگوها شرکت خواهند کرد.

 

یک عضو شورای عالی صلح و عضو هیأت گفت‌وگو کننده می‌گوید که در گام نخست کابل و اسلام آباد توافق کرده‌اند که برای آغاز چگونگی گفت‌وگوها هیأتی بلند پایه از پاکستان به افغانستان بیاید و این هیأت به زودی به کابل خواهد آمد .

 

حاجی دین محمد عضو شورای عالی صلح گفت: “در حاشیه نشست قلب آسیا روی چگونگی گفت‌وگوهای صلح توافق شد. رئیس جمهور غنی به ما گفتند که در گام نخست هیأتی بلند پایه از پاکستان برای چگونگی انجام این گفت‌وگوها و اینکه در کجا این گفت‌وگوها انجام شود به کابل می‌آید”.

 

اما خلاف این توافق به تازه‌گی برخی از رسانه‌های پاکستانی از زبان برخی از مقام‌های پاکستانی اعلام کرده‌اند که گفت‌وگوهای صلح میان حکومت افغانستان و طالبان تاکمتر از ۲ هفته دیگر از سرگرفته خواهد شد.

 

مقامهای پاکستانی می‌گویند که تماس‌های پس پرده برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح افغانستان به شدت ادامه دارد و نماینده‌گان حکومت افغانستان و گروه طالبان در اوایل ماه جنوری با هم بار دیگر خواهند دید.

 

این مقام‌ها می‌افزایند که سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی پاکستان، ناصرخان جنجوا یکی ازجنرالان ارتش ازجانب پاکستان ومحمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی به نماینده‌گی از افغانستان در گفت‌وگوهای صلح سهم خواهند گرفت.

 

اما شورای امنیت ملی افغانستان این گفته‌ها را رد می‌کند .

 

تواب غورځنګ سخنگوی شورای امنیت ملی در این باره گفت: “اینکه گفت‌وگوهای صلح چه زمانی آغاز خواهد شد؛ تصمیم گرفته نشده است و خبرهایی که از سوی برخی رسانه‌ها منتشر شده‌اند نادرست است”.

 

حاجی دین محمد عضو دور نخست گفت‌وگوهای صلح میان افغانستان و طالبان می‌گوید که در ترکیب هیأت گفت‌وگو کننده تاکنون تغییری وارد نشده است، اما هرگاه گفت‌وگوها به رهبری شورای عالی صلح انجام شوند، پس از تغییر در ترکیب و گماشتن رهبری شورای عالی این گفت‌وگوها از سوی این شورا رهبری خواهد شد.

 

حاجی دین محمد عضو شورای عالی صلح خاطرنشان کرد: “هنوز در ترکیب هیأت گفت‌وگو کننده صلح تغییری نیامده است؛ دور نخست گفت‌وگوها به رهبری شورای عالی صلح انجام شدند. این بار، اول یک تغییر در رهبری و ترکیب شورای عالی صلح به میان خواهد آمد و پس از آن گفت‌وگو ها از سوی این شورا پیش برده خواهد شد”.

 

از سوی دیگر روز گذشته در نشستی زیر نام “دستیابی به صلح و رفاه” و یادبود از علامه فیضانی که در کابل برگزار شد؛ شرکت کننده‌گان روند صلح افغانستان را یک روند ناکام دانسته و خواهان نقش برجسته مردم در این روند شدند .

 

درهمین حال روز گذشته اعضای جامعه مدنی و سیاستگران افغانستان و پاکستان در کابل گرد آمدند تا درباره امنیت و ثبات دو کشور گفت‌وگو کنند.

 

در این مراسم سفیر پاکستان در افغانستان؛ سفیر بریتانیا در کابل و شماری دیگر از شخصیت های سیاسی حضور داشتند.

 

سیدابرار حسین سفیر پاکستان اظهارداشت: “افغانستان و پاکستان با چالش‌های زیادی روبرو هستند.اما ما باورمند هستیم که با گفت‌وگوهای دامدار و مثبت میان دو کشور می‌توانیم یک ارتباط چند وجهی و تعاونی را بسازیم”.

 

کرین پیرس سفیر بریتانیا در کابل نیز در این نشست گفت: “هر دو طرف نیاز دارند که از طریق تمامی نهادهای حکومتی چه وزارت‌های خارجه، قوه‌های اجرایی، مجلس نماینده‌گان و سازمان‌های اطلاعاتی باهم کار کنند و راه حلی بیابند. چون این نبرد؛ نبرد نیابتی است و جان مردم زیادی را گرفته است”.

 

شازیه مری عضو مجلس نماینده‌گان پاکستان نیز معتقد است: “خوشبختی این بود که همه تأیید می‌کردند که سیاست مداران ما بعضی وقت‌ها حرف‌های بیهوده‌ای می‌زنند، ما امیدواریم که در این سیمینار بتوانیم حقانیت افغانستان را برای مقامات پاکستانی ثابت کنیم”.

 

این گفت‌وگوها در حالی صورت می‌گیرد که نیروهای امنیتی افغانستان در بخش‌های گوناگون کشور با گروه‌های هراس‌افگن در حال نبرد هستند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار