افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 28 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

سفر والی جدید دایکندی به ولسوالی خدیر و سنگ تخت

محمود بلیغ

محمود بلیغ والی دایکندی اظهار داشت که سفرم به ولسوالی های دایکندی را از خدیر و سنگ تخت شروع کردم، از محروم ترین ولسوالی های ولایت دایکندی،این سفرها را در آینده و در ولسوالی های دیگر نیز ادامه خواهم داد.

وی افزود: هرچند تصویر عمومی با آنچه که در خدیر و سنگ تخت دیدم شاید تفاوت چندانی نداشته باشد؛ طبیعتی خشن با مردمی محروم، کودکانی با چهره هایی خاک خورده و آفتاب سوخته، خانه هایی گلی با کمترین امکانات و مردمی با کمترین بهره از مزایای زندگی اولیه انسانی که امروز تقریبا در اکثر ممالک دنیا جزء بدیهیات به شمار می رود.

وی بیان داشت: در مسیرم به این دو ولسوالی، از چندین بازار بزرگ و کوچک محقر هم عبور کردم، بازارهایی که بیانگر تمام داشته های این مردم است و در میان آن همه گرد و خاک و محرومیت، شیک ترین و بزرگ ترین تابلو ها از آنِ شرکت های زیارتی است!

بلیغ گفت: هرچند هنوز ارزیابی دقیق و همه جانبه از دایکندی ندارم و صد البته این ارزیابی، کار علمی و دسته جمعی طولانی توسط کارشناسان مختلف و نهادهای علمی را می طلبد، اما می توانم با اطمینان بگویم که مشکل اساسی این مردم فقر است، از تمام جهات آن. این فقر ریشه و عامل تمام نابسامانی های دیگری است که دایکندی امروز در آن دست و پا می زند.

وی تاکید کرد: فکر می کنم اولویت اساسی باید محو فقر و بالا بردن سطح معیشت مردم باشد.

وی بیان داشت: امیدوارم با کمک کارشناسان، نخبگان دایکندی در داخل و خارج کشور و نهادهای علمی و تحقیقی، بررسی جامعی در این مورد انجام و راه های محو فقر و انکشاف دایکندی جستجو و تشخیص گردد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار