افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 30 مارس , 2017 لینک کوتاه خبر :

سفر معین علمی وزارت تحصیلات عالی به کشور ایران

کرزی

دیپلوم انجنیر عبدالتواب بالا کرزی معین علمی وزارت تحصیلات عالی در این سفر، ضمن اشتراک در پنجمین نشست گروپ های تخنیکی اعتماد سازی تعلیمی پروسه استانبول- قلب آسیا، با مسوولین انتشارات سمت آن کشور نیز ملاقات نمود.

 

معین علمی وزارت تحصیلات عالی کشور طی این سفر 6 روزه به آن کشور در پنجمین نشست گروپ های تخنیکی  در رابطه به دستآورد ها و سیستم تحصیلات عالی کشور معلومات داده گفت، در سال 2001 شش نهاد تحصیلی در افغانستان وجود داشت که این تعداد در سال2017 به 38 نهاد تحصیلی دولتی و 128 خصوصی ارتقا یافت.

 

وی اضافه کرد در حال حاضر حدود 300 هزار محصل در نهاد های تحصیلات عالی دولتی و خصوصی مصروف تحصیل اند که 42فیصد آن در پوهنتون های دولتی و 58 فیصد آن شامل نهاد های خصوصی می باشند.

 

موصوف در مورد استادان پوهنتون های دولتی کشور گفت به تعداد 5 هزارو 800 تن استادان در پوهنتون های دولتی کشور مصروف تدریس می باشند که از جمله 60 فیصد آن لیسانس، 36 فیصد ماستر و 4 فیصد داکتر می باشند که به اساس ارقام ذکر شده تحصیلات عالی افغانستان از نگاه کمیت پیشرفت قابل ملاحظه نموده است ولی در بخش کیفیت مشکلات وجود دارد.

 

معین علمی وزارت تحصیلات عالی در ادامه صحبت های شان از کشور های عضو خواست تا در بخش سکالرشپ ها در مقاطع ماستری و دوکتورا، تدویر ورکشاپ ها در قسمت میتود های جدید تدریس، تجدید نظر بر کریکولم های درسی، بورسیه های کوتاه مدت، همکاری در بخش پروژه های تحقیقی و استفاده از منابع علمی پوهنتون های آن کشور ها و نشر مقالات علمی استادان پوهنتون افغانستان در ژورنال های علمی آن کشور ها؛ با پوهنتون های افغانستان کمک نمایند؛ که از جانب نمایندگان کشور های شامل در پروسه وعده داده شد تا خواست های جانب افغانستان را با مسوولان کشور های متبوع شان در میان گذاشته و بعداً تصامیم شان را ابلاغ خواهند کرد.

 

در این نشست رسول اسلامی رئیس بخش آسیای غربی وزارت خارجه ایران، داکتر عطاواله کوهیان معاون مرکز روابط بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران و نماینده سازمان یونسکو در تهران روی بهبود وضعیت تحصیلات عالی افغانستان و اهمیت آن برای ثبات منطقه صحبت نمودند.

 

همچنان پوهنمل بالاکرزی معین علمی وزارت تحصیلات در ملاقاتی با داکتر حسن سالارآملی معین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در امور جهانی جمهوری اسلامی ایران ضمن نهایی سازی بورسیه های وعده داده شده آن کشور به افغانستان، خواهان همکاری آن کشور در بخش های ارتقای ظرفیت اعضای کمیسیون های تقرر و ترفیعات علمی استادان، انکشاف و بازنگری برنامه های علمی و بهبود وضعیت تحقیقات علمی گردید.

 

در مقابل داکتر حسن سالارآملی وعده سپرد که در آینده نزدیک یک هیات از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آن کشور به کابل آمده موضوع انتخاب اساتید افغانی برای 300 بورس که اسناد آن قبلاً از جانب افغانی به ایشان سپرده شده است، در تفاهم با تحصیلات عالی افغانستان نهایی سازند.

 

همچنان موصوف در بخش توامیت ها میان پوهنتون های دوکشور و ارتقای ظرفیت اعضای کمیسیون های ذکر شده نیز وعده همکاری دادند.

 

هکذا معین علمی وزارت تحصیلات عالی کشور از مطبعه سازمان انتشارات سمت آن کشور که در بخش چاپ کتب اساتید پوهنتون های کشور همکاری می نمایند دیدن نموده در قسمت ایجاد چنین مطبعه در تحصیلات عالی کشور کسب معلومات نمودند.

 

به همین ترتیب پوهنمل بالاکرزی بنا بر دعوت هیات مدیره مرکز کاربردی کوشا و شهرک صنعتی کوشا دیدار بعمل آورد.

 

در این دیدار مسوولان آن مرکز آمادگی شان را در تربیه کادر ها در عرصه تکنالوژی لفت سازی به سویه لیسانس و پاین تر از آن ابراز نمودند.

 

در نظر است تا طی دو ماه آینده یک جلسه به اشتراک اعضای برنامه متذکره در کابل دایر گردد و در رابطه به عملی نموده وعده های جلسه پنجم تصامیم لازم اتخاذ گردد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار