افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 29 نوامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

سفر مرموز حکمتیار به ترکیه و عربستان

اردوغان و حکمتیار

براساس راپورات رسیده، گلبدین حکمتیار عازم آنکارا و ریاض شده است…

با اینکه این نخستین سفر خارجی حکمتیار پس از امضای توافق‌نامه صلح با دولت افغانستان است، اما سفر رهبر حزب اسلامی به ترکیه و عربستان دور از ذهن نبود.

پیش از بازگشت حکمتیار به افغانستان، زمانی که وی با ترس از اتهامات بین‌المللی خود در مخفیگاه‌ها به سر می‌برد، رسانه پاکستانی امت نیوز راپور داد که ترکیه و عربستان برای بازگشت رهبر حزب اسلامی به کابل و تقویت موقعیت وی تلاش می‌کنند.

براساس این راپور، عربستان به دولت کابل پیشنهاد داد تا در صورت توافق با حکمتیار یک ملیارد دالر به افغانستان بپردازد و در صورت حضور اعضای حزب اسلامی در دولت افغانستان نیز ریاض پروژه‌های چند ملیارد دالری را در افغانستان اجرا کند.

از سوی دیگر، رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه نیز با ارسال پیامی گفته بود که در صورت بازگشت حکمتیار به کابل شخصا برای استقبال از وی به افغانستان سفر خواهد کرد.

حکمتیار و اردوغان یاران دیرینه هستند و اشتراکات فکری و ایدئولوژیکی اخوانی میان آنان وجود دارد.

حکمتیار در دوران تحصیلش در کابل در اواخر دهه چهل خورشیدی از جمله افرادی در افغانستان بود که به همراهی رهبران حلقات محصلی فعال و مبارز از جمله عبدالرحیم نیازی و سیف‌الدین نصرتیار نسخه‌ افغان جنبش اخوان‌المسلمین را تحت نام جوانان مسلمان تأسیس کردند.

اردوغان نیز پس از پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری در ترکیه، اولین تبریک خود را از راشد الغنوشی رییس حرکت النهضه اسلامی تونس و یکی از اعضای برجسته‌ جنبش اخوان‌المسلمین دریافت کرد که نشان‌دهنده روابط نزدیک وی با این جنبش است.

این در حالی است که تصاویری نیز از اردوغان و حکمتیار مربوط به دهه هفتاد وجود دارد که نشان‌دهنده روابط دیرینه این دو یار قدیمی است.

اکنون این پرسش مطرح می‌شود که حکمتیار که احتمال حضورش در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو در افغانستان را رد نکرده است، در سفر به کشورهایی که زمینه بازگشت وی به افغانستان را فراهم کردند به دنبال چیست؟

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار