- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

سفر غیر منتظره رئیس جمهور فرانسه به کابل…

[1]

“فرانسوا اولاند” رئیس جمهور فرانسه امروز(جمعه) در راستای سفری غیرمنتظره برای دیدار با “حامد کرزی” رئیس جمهور افغانستان و بازدید از نیروهای نظامی این کشور در افغانستان راهی کابل شد.
شبکه تلویزیونی فرانس 24 گزارش داد محور اصلی این سفر زمینه چینی اولاند برای خروج نیرو های نظامی فرانسه از خاک افغانستان تا پایان سال 2012 بوده است؛ این تاریخ یک سال زودتر از برنامه از پیش تعیین شده پاریس و 2 سال زودتر از خروج رسمی نیرو های ناتو از افغانستان در سال 2014 می باشد.
اولاند پس از بازدید از پایگاه نظامی اصلی فرانسه در در ولایت کپسیا افغانستان در جمع سربازان درباره خروج نظامیان تا سال 2012 گفت: “این یک تصمیم کاملا مستقل است. فقط فرانسه می تواند برای فرانسه تصمیم بگیرد.”
وی تصریح کرد که این اقدام با توافق ما با همپیمانان به ویژه باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا که از دلایل این تصمیم آگاه است، صورت می گیرد.
رئیس جمهور افغانستان با اشاره به اینکه خطر تروریسم پس از حمله نیروهای ائتلاف به افغانستان در سال 2001 هنوز کاملا برطرف نشده، تاکید کرد خطر آنها برای ما و همپیمانانمان به طور جزئی دفع شده است.
اولاند افزود که از بین سربازان نظامی فرانسوی حاضر در خاک افغانستان، 2 هزار نفر از آنها تا پایان سال 2012 خاک افغانستان را ترک می کنند.
فرانس 24 گزارش شد که 3 هزار 550 سرباز فرانسوی در خاک افغانستان حضور دارند.

 

 

 

 

 

 

 

افغان پیپر