افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 16 سپتامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

سفر غنی به هند، خشم پاکستان را برانگیخت!

%d9%86%d9%81%db%8c%d8%b3-%d8%b0%da%a9%d8%b1%db%8c%d8%a7

 

سخنگوی وزارت خارجۀ پاکستان هشدارداد که اگر هند از قلمرو افغانستان، منافع پاکستان را هدف قرار دهد، اسلام آباد خاموش نخواهد ماند.

 

سفر دو روزه محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، به هند، کشوری که تعهد کرد تا یک میلیارد دالر برای پروژه های انکشافی افغانستان در چهار آینده فراهم کند و سه تفاهم نامه به شمول استرداد مجرمین و مظنونین دهشت افگنی را با کابل امضا کرد، این وضعیت به گونه ای موجب خشم پاکستان شده است.

 

نفیس ذکریا گفت :خاک افغانستان نباید توسط هند بر ضد منافع پاکستان استفاده شود. اگر به وقایع گذشته نظر انداخته شود، چندین بار نگرانی خود را در مورد عناصری بیان کردیم که از خاک افغانستان به منظور ضرر رساندن به منافع پاکستان استفاده می کنند تا پاکستان را با بی ثباتی مواجه سازند.

 

آقای ذکریا همچنین گفت که پاکستان به کسی اجازه نمی دهد از قلمرو آن کشور بر ضد کشور دیگری استفاده کند و در عین حال، اجازه نخواهد داد تا از یک کشور خارجی بر ضد منافع پاکستان استفاده صورت گیرد.

 

آقای ذکریا گفت “پاکستان می داند و توانایی دارد تا چگونه از منافع خود دفاع کند و هر گونه اقدام لازم را روی دست خواهیم گرفت تا از منافع خود حراست کنیم.”

 

واکنش افغانستان در برابر پاکستان

 

اما معاون سخنگوی رئیس جمهور افغانستان، گفت که بهتر است پاکستان گروه های دهشت افگن مستقر در قلمرو آن کشور را هدف قرار بدهد تا اینکه درمورد روابط هند و افغانستان تصبره کند.

 

شاه حسین مرتضوی گفت “پاکستان به جای اینکه به این فکر باشد که کدام کشور در افغانستان حضور دارد یا ندارد، اگر به مبارزه علیه گروه های دهشت افگنی، باور دارد، بهتر است لانه های گروه های مثل شبکه حقانی، القاعده، طالبان، پایگاه های شان و شورای کویته را بیرون کند.”

 

آقای مرتضوی به شکل غیر مستقیم ادعا کرد که در اکثر موارد، منافع هند در أفغانستان از سوی کشور های خارجی هدف قرار گرفته است.

 

زمانیکه از او پرسیدم که کدام کشور خارجی منافع هند را در افغانستان هدف قرار داده، آقای مرتضوی در پاسخ گفت “شورای کویته در کجاست؟ شبکه حقانی در کجاست؟ اسامه بن لادن در کجا کشته شد؟ اختر محمد منصور در کجا کشته شد؟”

 

پنج سال قبل رهبر القاعده در منطقه ابت آباد پاکستان کشته شد، شورای کویته در کویته پاکستان موقیعت دارد و دو رهبر پیشین طالباان:ملا عمر و ملا منصور در پاکستان از بین رفتند.

 

در ۱۵ سال گذشته، روابط میان افغانستان و پاکستان همواره شاهد نوسانات بوده است: گاهی روابط میان دو کشور ظاهرا عادی به نظر می رسد، اما در اکثرموارد، توام با خصومت همراه بوده است.

 

مقامات افغانستان بار ها ادعا کرده اند که پاکستان گروه های تندرو و دهشت افگن را حمایت می کند و به افغانستان اعزام می کند تا قوای افغانستان و بین المللی هدف قرار بدهد، ادعا که از سوی اسلام آباد همواره رد شده و مقامات پاکستانی گفته اند که آن کشور خود قربانی تندروی و اعمال دهشت افگنی است، نه حامی آن.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار