افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 9 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

سفر عبد الله عبدالله به مصر پُر دستآورد بوده است!

 

جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرائیه می گوید که شیخ الازهر در دیدار اش با آقای عبدالله تعهد کرد، در نشستی که به منظور گفتگو های صلح در کابل برگزار خواهد شد، اشتراک می کند.

 

ریاست اجرائیه حکومت افغانستان می گوید که سفر عبد الله عبدالله به مصر و دیدار وی با مقام های این کشور پُر دستآورد و سودمند بوده است.

 

سفر دو روزه و اما پُر دستاورد. آنچه مقامات ریاست اجرائیه از آن می گویند و به گفته آنان عبدالله عبدالله در این سفر و دیدار با مقام های مصری روی موضوع پایان جنگ در افغانستان و ادامه آموزش جوانان افغان در مصر با مقامات این کشور گفتگو کرده است.

 

ریاست اجرائیه می گوید: هر چند هدف این سفر چگونگی اشتراک در نشست به منظور افتتاح کانال سویز در مصر بود، اما آقای عبدالله در دیدار با مقام های مصری بیشتر به گسترش روابط میان دو کشور تأکید کرده است.

 

جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرائیه می گوید که شیخ الازهر در دیدار اش با آقای عبدالله تعهد کرد، در نشستی که به منظور گفتگو های صلح در کابل برگزار خواهد شد، اشتراک می کند.

 

“موضوع مهمی که با شیخ الازهر بر سر آن گفتگو شد، یکی هم موضوع صلح افغانستان بود، همین گونه رئیس اجرائیه هم چنان شیخ الازهر را به اشتراک در نشست صلح که در کابل برگزار خواهد شد دعوت کرد و وی نیز این دعوت را پذیرفت.

 

هم چنان در قسمت بورسیه ها و افزایش شمار محصلین افغان برای ادامه تحصیل در بخش ماستری و دکتورا به این کشور نیز تعهد از سوی شیخ الازهر داده شد.”

 

اینکه نشست گفتگو های صلح در کابل چه زمانی برگزار می شود روشن نیست، اما جاوید فیصل می گوید که حکومت افغانستان به زودی تاریخ برگزاری این نشست را اعلام می کند.

 

ریاست اجرائیه هم چنان از دیدار عبدالله عبدالله با صدراعظم مصر و ادامه همکاری این کشور در بخش آموزش جوانان در رشته های طبی، تعلیمی و زراعتی سخن می زند و می گوید: این کشور در این بخش وعده بیشتر داده است.

 

رئیس اجرائیه در این سفر، در کنار دیدار با مقام های مصری، با شماری از مقامات روسیه، فرانسه و کشور های عربی نیز دیدارهای جداگانه داشته است.

 

با اینحال کارشناسان می گویند نیاز است تا برای پایان جنگ زیر نام دین به شمول مصر کشور های جهان اسلام با صدور فتواها موضع گیری شان را در این مورد روشن سازند.

 

شفیق صمیم معاون بخش دینی وزارت معارف و کارشناس مسایل کشورهای عربی می گوید:

 

” الازهر مقام بزرگی دارد، این مرکز نه تنها که در بخش آموزش و پرورش، بلکه در بخش صلح نیز می تواند نقش اثر گذار داشته باشد.

 

این مرکز یک مرکز پذیرفته شده است و شیخ الازهر نیز یک شخص به رسمیت شناخته شده است.

 

من باور دارم که این روابط می تواند روزنۀ را در بخش های گونه گون بروی ما بگشاید.”

 

آقای صمیم می گوید: مصر از چند سال گذشته بدینسو و در هر سال بیشتر از پنجصد تن از جوانان افغان را پس از آموزش در بخش های مختلف سند فراغت داده است و همکاری این کشور در این بخش می تواند برای افغانستان سودمند باشد.

 

از سوی دیگر کارشناسان به گسترش روابط افغانستان با کشورهای عربی تأکید می کنند و می گویند که نقش این کشور ها به علت اینکه همواره به حمایت مالی از مخالفان مسلح دولت متهم بوده اند اثر گذار بوده می تواند.

 

آنان می گویند: بیشتر مراکز آموزش های دینی در کشور های عربی وجود دارد و این کشورها می توانند با صدور فتواها از این مراکز به جنگ روان زیر نام دین و مذهب در افغانستان خاتمه بدهند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار