افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 15 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

سفر عبدالله عبدالله به کشور چین

عبدالله عبدالله رییس اجرائیه حکومت افغانستان شب دوشنبه برای شرکت در چهاردهمین نشست سالانه سازمان همکاری شانگهای روانه چین گردید.

 

امنیت، مبارزه با تروریزم و همکاری های اقتصادی در منطقه از مواردی اند که در چهاردهمین نشست سالانه سازمان همکاری شانگهای روی آن بحث می گردد.

 

افغانستان که در این سازمان نقش نظارتی را دارد این بار نیز در کنار سایر مسایل در بخش مبارزه با تروریزم در این نشست با اجندای مشخص اشتراک می کند   .

 

مجیب الرحمن رحیمی سخنگوی ریاست اجرائیه روز گذشته گفت، عبدالله عبدالله خواست اش را در رابطه به مبارزه جدی با تروریزم و همکاری های اقتصادی، امروز سه شنبه برای شرکت کننده گان این نشست مطرح خواهد کرد:

 

” حکومت افغانستان و شخص رئیس اجرائیه در این نشست دیدگاه رسمی حکومت را مطرح خواهد کرد و از کشورهای عضو خواهان همکاری جدی تر در مبارزه با تروریزم در پیشرفت انکشاف اقتصادی در منطقه و همچنان در همکاری های منطقوی خواهد شد. ”

 

به گفته آقای رحیمی رئیس اجرائیه افغانستان در این سفر با مقامات کشورهای روسیه، چین، قزاقستان، قرغستان و تاجکستان در نشست های دوجانبه نیز دیدار میکند.

 

عبدالله عبدالله رییس اجرائیه حکومت افغانستان شب دوشنبه برای شرکت در چهاردهمین نشست سالانه سازمان همکاری شانگهای روانه چین گردید.

 

سازمان همکاری شانگهای در سال ۲۰۰۱ میلادی با اشتراک کشور های روسیه، چین، قزاقستان، قرغزستان، تاجکستان، ازبکستان ایجاد گردید.

 

هدف ایجاد این سازمان همکاری میان کشور های عضو در بخش های امنیتی، اقتصادی و کلتوری خوانده شده است.

 

افغانستان، هند، پاکستان، ایران و مغولستان اعضای ناظر این سازمان اند.

 

چین یکی از کشورهای قدرتمند در سازمان همکاری شانگهای است که حکومت وحدت ملی افغانستان سهم آنرا در بخش امنیت منطقوی و انکشاف اقتصادی مفید میداند.

 

این کشور با شرکت در نشست چهار جانبه افغانستان، پاکستان، امریکا در اسلام آباد بر سرعت گفتگو های صلح افغانستان تاکید کرده و تعهد همکاری را در این راستا نمود.

 

همچنان چین کشوریست که آماده سرمایه گذاری در معدن بزرگ مس عینک در افغانستان شده است.

 

عبدالله واحدیار استاد پوهنتون و کارشناس افغان به این باور است که هرگاه افغانستان بتواند سرمایه گذاری کشورهای عضو این سازمان بخصوص چین را جلب نماید این کشور از لحاظ اقتصادی به پا ایستاده خواهد شد:

 

” مدیریت سالم میتواند که دست آورد های زیادی را به افغانستان داشته باشد، در عرصه های صلح و امنیت و در عرصه های اقتصاد میتواند افغانستان را همکاری بکند تا بتواند پروژه های را که پیشروی دارند به شکل خوب آن تطبیق کرده بتواند. ”

 

وی همچنان با توجه به نفوذ چین در منطقه می گوید، این کشور میتواند در روند صلح و مصالحه با افغانستان همکاری موثر نماید.

 

آقای واحدیار همچنان گفت که هرگاه حکومت افغانستان مدیریت خوب داشته باشد همزمان میتواند همکاری سازمان های مانند ناتو و شانگهای را جلب کرده و از آن به سود منافع ملی استفاده نماید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار