افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 4 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

سفر سرتاج عزیز به افغانستان/ آیا تنش های اخیر در روابط میان افغانستان و پاکستان کاهش می یابد؟

منابع دیپلوماتیک می گویند که سرتاج عزیز، مشاور امنیت ملی و امور خارجی صدراعظم پاکستان در کنار شرکت در نشست ریکا با وزیر خارجهء افغانستان و دیگر مقام های افغان نیز دیدار خواهد کرد.

 

رحیم الله یوسفزی، ژورنالیست و تحلیلگر امور سیاسی پاکستان می گوید، که عزیز در جریان این سفر تلاش خواهد کرد تا تنش های اخیر در روابط میان افغانستان و پاکستان کاهش یابد:

 

” به هر اندازه که برگزاری نشست ها زیاد شود، در آن شکایت ها و گله ها مطرح می شوند. این به آن معنی نیست که با این سفر و یاهم با این نشست ها تمام مسایل حل می شوند، اما فرصتی است تا به مشکلات در روابط میان دو کشور توجه و در جهت حل آنها گام برداشته شود. ”

 

پس از حملات بمی اخیر در کابل، رئیس جمهور افغانستان گفت، که دیگر نیازمند کمک پاکستان در گفتگو های صلح افغانستان نیستند.

 

حکومت افغانستان، پاکستان را بخاطر این حملات مقصر دانسته است.

 

جاوید فیصل، معاون سخنگوی ریاست اجرائیهء حکومت افغانستان در هفتهء جاری گفت که ازین پس به پاکستان فرصت میانجیگری در گفتگو های صلح افغانستان داده نخواهد شد:

 

” ما از پاکستان هیچ توقع نداریم و از آنها نمی خواهیم که بازهم میان حکومت افغانستان و طالبان افغان میانجیگری کنند، بناً اگر پس از این پروسه صلح آغاز هم شود بدون کمک و میانجی گری پاکستان به پیش میرود. ”

 

نخستین گفتگوی رسمی میان طالبان و حکومت افغانستان حدود دو ماه پیش در پاکستان صورت گرفت.

 

اما پس از تائید مرگ ملا محمد عمر، رهبر سابق گروه طالبان، دور دوم گفتگو های صلح میان دو طرف، لغو شد.

 

بر اساس گزارش رسانه های غربی، منابع دیپلوماتیک گفته اند، که گفتگو یگانه راه حل معضلهء افغانستان است و حکومت باید گفتگو های صلح را با طالبان دوباره آغاز کند.

 

روزنامهء اکسپرس تریبیون پاکستان گزارش داده که رهبران طالبان افغان به نحوی برای آغاز گفتگو های صلح با حکومت افغانستان آماده گی نشان داده اند.

 

بر اساس گزارش روزنامه، مقام های پاکستان و چین بنابر تقاضای حکومت افغانستان بر طالبان فشار می آورند تا با کابل مذاکره کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار