افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 27 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

سفر رییس جمهور ترکمنستان به افغانستان

تحکیم روابط سیاسی و اقتصادی و گسترش فعالیت های ترانزیتی و تجاری میان افغانستان و ترکمنستان از موضوعاتی است که رییس جمهور ترکمنستان در سفرش به کابل با مقامات افغان درمورد آن گفتگوخواهد کرد.

 

وزارت خارجهء افغانستان سفر قربان قلی بردی محمدوف رییس جمهور ترکمنستان را به کابل با اهمیت خوانده می گوید که معاونین وی و شماری از اعضای کابینه و مقامات دیگر ترکمنستان نیز آقای محمدوف را دراین سفر همراهی می کنند.

 

شکیب مستغنی سخنگوی این وزارت روز گذشته درمورد سفر قربان قلی بردی محمدوف گفت:

 

“در جریان این سفر میان دو کشور موافقتنامه های هم در عرصه های مختلف منجمله انرژی، ورزش و کمیسیون مشترک حکومتی دو کشور به امضاء خواهد رسید و برای رفع تهدیدات و نگرانی های مشترک روز، کارهای که دو کشور باید مشترکاً انجام دهند بحث صورت می گیرد.”

 

ترکمنستان یکی از کشورهای همجوار افغانستان و سرشار از انرژی برق و گازاست.

 

درحال حاضر افغانستان مقداری برق، نفت و گاز را از این کشور وارد می کند و تلاش دارد تا تجارت اش با ترکمنستان وسعت یابد.

 

در این حال قربان قلی بردی محمدوف رییس جمهور ترکمنستان سفرش به کابل را برای گسترش روابط میاندو کشور مفید خواند، می گوید که تفاهم نامه های زیاد در این سفر به امضاء خواهد رسید.

 

آقای محمدوف در مورد اهداف سفرش به کابل درعشق آباد به خبرنگاران گفته است:

 

“سفر من به افغانستان از اهمیت خاص برخوردار است، این سفر روابط جدید میان افغانستان و ترکمنستان را ایجاد می کند و چندین معاهده به امضاء خواهد رسید.”

 

ترکمنستان در پروژه های بزرگ مانند تاپی و خط آهن منطقوی که افغانستان از طریق آن با سایر کشور های منطقه وصل می شود نیز شامل می باشد.

 

قراراست ترکمنستان در آیندهء نزدیک از راه افغانستان به پاکستان و هند گاز صادر کند و در مورد راه لاجورد نیز ترکمنستان یکی از مهمترین کشورهای منطقه به شمار می رود.

 

سیف الدین سیحون یکی از کارشناسان اقتصادی می گوید که گسترس روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان این دو کشور بسیار مهم است.

 

سیف الدین سیحون می گوید:

 

“مهمتر از همه این که افغانستان، ترکمنستان، ایران و تاجکستان شریک یک پروژه خط آهن هستند، زمینه های بسیار گسترده تبادله همکاری ها وجود دارد و این ها می تواند برای همکاری، همگراهی، دوستی و پیشرفت اقتصادی در منطقه مفید باشد.”

 

در عین حال گزارش ها می رساند که ترکمنستان می تواند در پروسهء صلح افغانستان نیز نقش مهم را ایفا کند.

 

کارشناسان از حکومت افغانستان می خواهند تا روابط اش را با ترکمنستان و دیگرکشورهای آسیای میانه گسترش داده و خود را از محاصرهء اقتصادی و تجارتی پاکستان نجات بدهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار