افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 19 دسامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

سفر راحیل شریف نوعی عوام فریبی است

پاکستان با این سفرمی خواهد توجه مردم خود را منحرف کند و بگوید که این حمله توسط مخالفان پاکستان بوده و از خاک افغانستان صورت گرفته است.

پس از حمله طالبان پاکستانی به یک مکتب در پشاور، راحل شریف رییس ارتش پاکستان به کابل آمد. گفته شده است راحیل شریف به منظور گفتگو با مقام های افغانستان درباره تحویل دهی مولوی فضل الله و دیگر سران پاکستانی و برخی مسایل امنیتی به کابل آمده است.

صالح محمد ریگستانی عضو پیشین مجلس نمایندگان در برنامه «صد روز نخست» گفت: سفر راحیل شریف به دو منظور می تواند باشد. یکی آنچه در مطبوعات خودشان گفته اند که در خواست انتقال ملا فضل الله به پاکستان است و دومی تقاضا برای یک همکاری مشترک در یک عملیات ضد تروریزیم که این می تواند یک تغییردر سیاست باشد.

این آگاه امور سیاسی بر حضور سران مخالفان مسلح و تروریست ها در پاکستان تاکید کرده افرود: به باور من در هر دو مورد پاکستانی ها صادق نیستند چرا که موجودیت گروههای خشن و افراطی در سرشت پاکستان است. لشکر طیبه، انصار، جنگوی، جیش محمد، حرکت المجاهدین و ده ها گروه خشن و بی رحم دیگر که سالهاست خون مردم بی گناه را می ریزند گروههایی هستند که توسط خود پاکستان به راه انداخته شده اند و آزادانه در این کشور فعالیت می کنند. گروههای افراطی و تندرو، ارتش پنهان یا غیر رسمی پاکستان هستند که ابزار سیاست خارجی شان هستند.

وی ادامه داد: سالها قبل احمدشاه مسعود می گفت که طالبان تیغ دوسر هستند و یک روز ولی نعمت خود را می زنند. پاکستان با این سفر دو کار را می خواهد انجام دهد. یکی اینکه می خواهد توجه مردم پاکستان را منحرف کند و بگوید که این حمله توسط مخالفان پاکستان بوده و این حمله از خاک افغانستان صورت گرفته است و دومی ناکامی و شکست خود را با توجه به فشاری که از سمت انظار عامه در آنجا وجود دارد، توجیه کنند.

ریگستانی با توجه به دروغ های پاکستان مبنی بر همکاری با افغانستان برای مبارزه با ترویست ها عنوان کرد: اگر در این 24 ساعت که این حادثه رخ داده، به رسانه های پاکستان توجه کنیم، همه سعی می کنند که ذهنیت عمومی را به طرف افغانستان معطوف کنند و می خواهند شکستی را که آی اس آی در این سیاست خورده اند را به نوعی توجیه کنند. انحراف افکار عمومی کاملاً واضح و روشن است. اما در موضوع همکاری علیه تروریزم، پاکستان بارها گفته است که ما در مبارزه ضد تروریزم و پروسه ی صلح در افغانستان همکاری می کنیم، ما عملاً چنین همکاری را ندیدیم. اساساً پاکستان یک سیاست دو گانه را به پیش می برد که در یک دست خود، جامعه جهانی و در دست دیگر گروه های افراطی را دارد. دروغ گویی های پاکستان در کل جهان آشکار شده است.

این نماینده اسبق مجلس گفت: مکتبی را که طالبان در پاکستان منفجر کردند مکتب مربوط به نظامی ها و افسران این کشور بود. افسران پاکستان و خانواده های شان در مناطقی کاملا محفوظ شده زندگی می کنند و از مردم دیگر جدا هستند. طالبانی که تا امروز در کنترل پاکستان بود از خط قرمز گذشتند و به روی ولی نعمتهای خود سیلی زدند. پاکستان در فکر از بین بردن طالبان افغانستان نیست بلکه به فکر تحت کنترل در آوردنشان هستند. زیرا قبلا این نیروها تحت کنترل آی اس آی بودند، به فرمان آنها می جنگیدند، آتش بس می کردند و پیش می رفتند و عقب می راندند اما امروز برخلاف آن عمل کردند.
پس از این موضوع پاکستان به این بهانه که این کار توسط افغانستان بوده می تواند شدت جنگ، شدت حملات انتحاری را بیشتر کنند و مصالحه و گفتگو را مختل کنند، آنها ابزار فشارزیادی بر افغاستان دارند.

ریگستانی با انتقاد از زمامداران کشور اظهار کرد: رهبران پاکستان موضعی جدی در برابر کسانی که تهدیدشان می کند دارند اما متاسفانه رهبران ما به هیچ وجه این موضع را ندارند. در پاکستان یک حمله صورت گرفت و راحل شریف را به افغانستان کشاند اما در افغانستان روزانه ده ها انتحار صورت می گیرد و هنوز رهبران طالبان را مخالف سیاس می خوانند این یک سیاست نرم در مقابل آنها است و شاید هدف این است که طالبان را از طریق سیاسی به یک پروسه داخل نمایند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار