افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 29 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

“سفر رئیس جمهور غنی به هند از لحاظ اقتصادی بسیار با اهمیت است”

بر علاوه اینکه سفر رییس جمهور غنی به هند از نظر سیاسی مهم خوانده می شود، مقامات و تجار افغان به دست آوردهای اقتصادی این سفر نیز چشم دوخته اند.

 

مقامات وزارت تجارت و صنایع افغانستان می گویند که رئیس جمهور غنی در کنار مسایل دیگر روی موضوعات اقتصادی و تجارتی با مقامات هندی گفتگو خواهد کرد.

 

مسافر قوقندی سخنگوی این وزارت روز گذشته گفت که در جریان این سفر در مورد تفاهمنامه سه جانبه میان افغانستان، ایران و هند نیز صحبت خواهد شد:

 

” بدون شک که در این سفر مسایل اقتصادی مورد بحث قرار می گیرد تفاهمنامه سه جانبه میان هند، افغانستان و ایران حتماً بحث می شود و همچنان هند اولین یا دومین کشوری است که ما بیشتر کالای های خود را صادر می کنیم.

 

کوریل تجارتی و ترانزیتی که از مجرای چابهار میان افغانستان، ایران و هند صورت می گیرد. و همچنان هند به افغانستان از راه چابهار وصل می شود نه تنها برای افغانستان در منطقه بسیار مهم است.

 

رئیس صاحب جمهور روی این مسایل هم با مقامات عالی رتبه هند گفتگو خواهند کرد. ”

 

رئیس جمهور غنی در یک سفر سه روزه با هیئت همراه اش روز دوشنبه به هند رفت.

 

در این سفر در کنار مقامات دیگر همایون رسا وزیر تجارت و صنایع افغانستان نیز محمد اشرف غنی را همراهی می کند و قرار است که آقای رسا در رابطه به مسایل مختلف تجارتی و اقتصادی با مقامات هندی صحت کند.

 

هند از کشور های بزرگ کمک کننده افغانستان است و توقع می رود تا این کشور در آینده نیز در بخش های سرمایه گذاری، بازسای و تجارتی با کشورمان همکاری کند.

 

گفته می شود که هم اکنون از افغانستان 27 قلم اموال تجارتی به هند صادر می شود و آن کشور از پنج قلم آن محصول اخذ نمیکند.

 

هند امتیاز استخراج معدن آهن حاجیگک را در ولایت بامیان نیز بدست آورده است.

 

هند از جمله کشور های حمایت کننده افغانستان جهت کسب عضویت در سازمان کشورهای آسیای جنوبی یا سارک نیز است، کابل در سال 2005 میلادی عضویت این سازمان را بدست آورد.

 

در این حال کار شناسان اقتصادی می گویند که هند در بازسازی پروژه های زیر بنایی افغانستان نقش مهم داشته و بعد از امریکا و اتحادیه اروپا بزرگترین کمک کننده با کشورمان است.

 

سیف الدین سیحون یکی از این کارشناس گفت که در سفر رییس جمهور غنی به دهلی جدید باید موضوعات به گونه مشخص مطرح شود:

 

” از هند بخواهد که به عنوان سرمایه گذار در افغانستان سرمایه گذاری بکند.

 

و از همه مهمتر اینکه قرار داد اقتصادی باید امضا شود برای همکاری ستراتیژیک در زمینه ترانزیت کالا و از طرف دیگر معرفی امکانات و فرصت های افغانستان در زمینه سرمایه گذاری از طریق معرفی منابع طبعی افغانستان که بازار هند پروسس و تولید آنرا می تواند تجارتی بسازد. ”

 

کارشناسان می گویند که حکومت افغانستان فرصت های خوبی تحکیم روابط تجارتی با هند و دیگر کشورهای همسایه را دارد.

 

به باور آنان، اگر حکومت افغانستان از این فرصت ها استفاده خوب کرده بتواند و به مسایل سرمایه گذاری، تجارتی و ترانزیتی اولویت بدهد بزودی به یکی از کشورهای نیرومند اقتصادی منطقه مبدل خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار