افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 6 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

سفر حنیف اتمر به ایران مثبت یا منفی؟

در حالیکه نمایندگان مجلس و تحلیلگران سیاسی کشور تاکید کرده اند که سران دولتی باید بجای سفرهای خارجی به مشکلات داخلی توجه کرده و پس از رفع بحران های موجود به بهبود روابط با دیگران بپردازند، مشاور عالی امنیت ملی کشور به جمهوری اسلامی ایران سفر می کند.

 

این سفر که با دعوت رسمی علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران انجام شده است، دو روز بطول خواهد انجامید.

وی در این سفر با همتای ایرانی خود و برخی دیگر از مقام های ایرانی دیدار و گفتگو خواهد کرد.

 

در خبرهای رسیده از ارگ ریاست جمهوری گفته شده است که سفر این مقام عالی دولتی به ایران با هدف توسعه همکاری‌ های دو جانبه به منظور مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در منطقه و گفتگو با مقام های ایرانی انجام شده است، اما خبرهای رسیده از وزارتخارجه ایران حکایت از موضوع های دیگری نیز دارد که این مقام دولتی افغانستان را در تنگنای تصمیم گیری و یا وعده های اجباری قرار خواهد داد.

 

این موضوع ها علاوه بر توسعه همکاری‌های دو جانبه به منظور مبارزه با تروریسم و استقرار امنیت در منطقه،‌ ارتقای امنیت در مرزهای دو کشور و موضوع رودخانه ‌های مرزی افغانستان و حق آب ایران از این رودخانه ها و همچنان روابط با غرب و صلاحیت های غربی ها در کشور هم مرز با ایران، از جمله مهمترین موضوع های مورد گفتگو میان مقام های دو کشور خواهد بود.

 

هرچند حنیف اتمر تا کنون آدم زیرک و باهوشی در روابط سیاسی و اجتماعی خود بوده است، اما سنخیت ارتباطی وی با ایرانی ها کمی دور از انتظار است. زیرا وی از جمله کسانی در دولت های پیشین افغانستان بوده که در هیچ مقطع زمانی در ارتباط مستقیم با ایرانی ها موافق نبوده است.

 

آیا رفتن چنین فردی به ایران باعث بهبود روابط با این کشور خواهد شد یا حرف های جدی در میان است که باید توسط چنین فردی با جدیت خاص کمونیستی متمایل به انگلیس مطرح شود؟

 

هرچند پیش بینی می شود که سفر جناب اتمر به ایران، مقدمه سفر رییس جمهور اشرف غنی به این کشور باشد، اما در این مورد هم باید کسان دیگری به این ماموریت اعزام می شدند نه جناب اتمر.

 

اینکه این سفر به دعوت ایرانی ها از حنیف اتمر صورت گرفته است، خود جای سوال دارد، یا شاید هم ایرانی ها که تا کنون با این فرد هیچ ارتباطی نداشته اند، اینک وی را در جایگاه مشاور عالی امنیتی رییس جمهور می بینند و فکر می کنند که شاید همه کاره رییس جمهور باشد، وی را دعوت کرده اند، در حالیکه چنین نیست.

 

همانگونه که داکتر اسپنتا این پست را به نمایندگی از المانی ها در زمان رییس جمهور قبلی برعهده داشت، جناب اتمر نیز این سمت را به نمایندگی از انگلیسی ها در دولت جناب اشرف غنی بدست آورده است.

 

در هر حال ایرانی ها باید بدانند که برای حنیف اتمر قبل از اینکه افغانستان و منافع ملی ما مطرح باشد، موضعگیری انگلیسی ها در این ارتباط مطرح است و از دیدی دیگر ایرانی ها در حقیقت با نماینده انگلیس در افغانستان مذاکره می کنند و در درجه دوم با نماینده افغانستان!

 

جنبه مثبت سفر حنیف اتمر به ایران، جدیت وی در مذاکرات و عدم پذیرش تفاهمات مالی از سوی کشور میزبان است! کاری که سران دولت قبلی کمتر در مقابل آن خویشتنداری نشان دادند.

 

در هر صورت، ایران نه مانند پاکستان و نه مانند آمریکا و نه مانند برخی کشور های دیگر هدفمند در نابسامانی افغانستان، همیشه خواهان امنیت کشور همسایه شرقی خود بوده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار