افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 9 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

سفر جنرال دوستم به شمال/ مثبت یا منفی؟

سفر جنرال دوستم به شمال را نیز می توان در2 بعد مثبت و منفی بررسی کرد. حضور جنرال دوستم به همراه 2 پسر خود در کنار دیگر سربازان در میدان نبرد به نیروهای ما روحیه و جرات می دهد و…

 

جنرال دوستم پس از مبارزه یک ماهه در میدان های جنگ شمال کشور پیروزمندانه به ارگ بازگشت. این مقام حکومت وحدت ملی درباره پاکسازی ولایت‌های فاریاب و ولایت سرپل گفته است که ما این ولایت‌ها را پاکسازی کردیم و حال وظیفه نهادهای امنیتی است که امنیت این ولایت‌ها را حفظ کنند. وی حدود یک ماه پیش به خط مقدم رفت و حال که بازگشته است استخبارات پاکستان را عامل ناامنی ها می داند. این در حالی است که حکومت ماه ها در تلاش خاموشی آتش جنگ به واسطه گفتگوها و مذاکرات و صرف هزینه های گزاف بوده است. حال با این وضعیت حضور جنرال دوستم در میدان های شمال و بازگشت وی چگونه بررسی می شود؟

احمد سعیدی تحلیل گر مسایل سیاسی در مورد سفر جنرال دوستم به میدان نبرد در برنامه فراخبر گفت: جنرال دوستم شخصی است با حضور بیش از 3 دهه به عنوان یک نظامی در میدان های جنگ شمال در این منطقه نفوذ زیادی دارد. سفر جنرال دوستم به شمال را نیز می توان در2 بعد مثبت و منفی بررسی کرد. حضور جنرال دوستم به همراه 2 پسر خود در کنار دیگر سربازان در میدان نبرد به نیروهای ما روحیه و جرات می دهد و مردم بر این عقیده می شوند که در حکومت کسی وجود دارد که جویای حال آنان باشد. از طرفی از نگاه منفی وقتی که دنیا می بیند که دولت، وزارت دفاع و وزارت داخله کشور آن قدر ضعیف و ناتوان است که کار به جایی می رسد که معاون اول رییس جمهور به عنوان یک شخصیت سیاسی به خط مقدم می رود. حضور معاون اول درخط مقدم جنگ نشان دهنده ضعف حکومت است.

 

وی افزود: بارها شنیده شد که جنرال دوستم اعلام مرد برای ملیشه سازی به شمال نمی رود. اربکی نمی سازد و تنها برای حمایت از مردم و به فرمان رییس جمهور و شورای امنیت در میدان جنگ شمال حضور دارد ولی متاسفانه کسانی هستند که در میان مشاوران ارشد ریاست جمهوری که با نیت سوء جنرال دوستم را به نسل کشی و ملیشه سازی متهم می کنند. اگر رییس جمهوراین وضعیت را اصلاح نکند در دراز مدت به منافع ملی ضربه وارد خواهد شد. من سخن دوستم که پاکستان را دشمن افغانستان می داند تایید می کنم اما کسان دیگری در حلقه ارگ که پاکستان را خانه دوم خود می دانند حضور دارند و برای ملاعمر مراسم فاتحه می گیرند.

 

این تحلیلگر سیاسی، سیاست را در دو حالت مجبوریت و واقعیت می داند و گفت: آقای غنی به خوبی می داند که جنرال دوستم کسی نیست که به راحتی از صحنه کنار گذاشته شود. از طرفی در چنین وضعیتی همه شخصیت های سیاسی که دل شان به حال افغانستان می سوزد باید به یک سیاست واحد متصل شوند. زمانی که جنرال می گوید پاکستان دشمن افغانستان است باید این صدا از ارگ و ریاست اجرایی نیز بلند شود. رییس جمهور باید افراد فاسد را از اطراف خود کنار بزند اما وی اراده ای در این کار ندارد.

 

سعیدی در مورد همسو بودن حکومت با اقدام جنرال دوستم در دیگر ولایت ها گفت: اگر حکومت مانع اقدام وی در ولایت های دیگر از جمله قندوز و پکتیا شود بدین معنا است که حکومت در کفش خود ریگ دارد. همچنین اگر شورای امنیت و نهاد دیگری نیز مانع امن ساختن ولایت های کشور می شود یقینا در کفش خود ریگ دارند.

 

وی همچنین خاطرنشان کرد: زمانی که حکومت ها امنیت، آسایش، آرامش و آنچه که به مردم وعده داده اند را برآورده کنند منتقدان هر چقدر هم ماجراجو باشند تبرشان دسته پیدا نمی کند اما وقتی که حکومت بی کفایت باشد منتقدان حق دارند اعتراض کنند. آقای غنی در جلسه ای ادعا کرد که تعدادی افراد فاسد در ارگ حضور دارد اما این فاسدان که فاسدترین آنان وزیر سابق وزارت مالیه است توسط خود رییس جمهور به ارگ آورده شده است، پس اعلام جهاد وی در برابر فساد دروغی بیش نیست. حکومت وحدت ملی نسبت به زمان کرزی 100 مرتبه فاسدتر و رشوت خورتر است.

 

بر باور احمد سعیدی توطیه ها ممکن است آشکار و یا پنهان که خطرناک تر است باشند و افزود: 872 میلیون دالر توسط شورای عالی صلح طی 5 سال مصرف شد اما دستاوردی نداشت. نصف افرادی که در شورای عالی صلح حضور دارند تذکره پاکستانی دارند. اگر آقای غنی بخواهد من لیست 11 تن از شورای عالی را که استخبارات پاکستان برای آنان خانه خریده است ارایه می کنم. این افراد کسانی هستند که خانه در پاکستان دارند اما در حکومت حضور دارند و معاش می گیرند. تا زمانی که ستون پنجم که مزدور پاکستان است در این نظام پاکسازی نشود حکومت به جایی نمی رسد. این مزدوران میان معاون اول و رییس جمهور تفرقه می اندازند و رییس جمهور را به جان رییس اجرایی می اندازند. اگر جلوی این خاینان گرفته نشود توقعی از رشد و صحت نظام نباید داشت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار