افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 25 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

سفر به آمریکا برای رفع تنش ها است

رهبران حکومت وحدت ملی با هدف تقویت همکاری های بیشتر بین آمریکا و افغانستان در اولین سفر رسمی خود وارد واشنگتن شدند و در مورد چگونگی نقش پاکستان در روند گفتگوهای صلح، مبارزه با تهدید داعش و چگونگی حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان با مقامات آمریکا دیدار و گفتگو خواهند کرد.

 

شاه حسین مرتضوی روزنامه نگار در «برنامه به روایتی دیگر» گفت: سفر رییس جمهور و اجرایی به آمریکا پیام هایی واضح و روشن با خود دارد. یکی از این پیام ها پایان دادن به تنش های به جا مانده از حکومت کرزی است. در این سالهای اخیر آمریکا سعی می کرد تمام بار ملامت را به گردن افغانستان بیندازد و افغانستان آمریکا را ملامت می کرد. این ملامت ها به دلیل فساد و ناکامی در مبارزه با تروریزم بود. تلاش این هیات بر این است که به فرهنگ ملامت کردن هم پایان دهند و فضا به شکل مثبت تغییر کند و هر دو کشور بتوانند به اهدافی که در قالب پیمان استراتژیک تعیین کرده بودند برسند.

 

وی در ارتباط با موضوعاتی که در این سفر مطرح می شود عنوان کرد: سخنرانی رییس جمهور روز چهارشنبه است. در این سخنرانی رییس جمهور سعی می کند مقامات آمریکایی را متقاعد کند که کمکها و پولهایی که آمریکا در افغانستان صرف کرده است بی نتیجه نبوده و دستاوردهایی را داشته است. چرا که مردم و مقامات آمریکایی به این نتیجه رسیده اند، هزینه هایی که در افغانستان صرف کرده اند فایده ای نداشته و به هدر رفته است.

 

مرتضوی هیات سفر کرده به آمریکا را مصر بر رفع تنشهای زمان کرزی دانست و افزود: مشکل فسادی که مطرح است یک مشکل داخلی است. آقای کرزی بارها مطرح می کرد که فساد توسط خود خارجی ها انجام می شود. توسط کمپانی ها و قراردادی هایی که آنها در افغانستان استخدام می کنند انجام می شود. بنابر این تمام بار ملامت را متوجه خارجی ها می کرد اما پیام این هیات به آمریکا این است که بخش بزرگی از این فساد مشکل داخلی است و باید در رفع آن کوشیده شود.

 

این روزنامه نگار محور گفتگوها در این سفر را این گونه بیان کرد: محور گفتگوها در این سفر بیشتر سیاسی و اقتصادی است. تمرکز هیات افغانستان بر این است که کشور از حالت منفعل بیرون آید به این معنا که افغانستان در همان پنج حلقه سیاست خارجی خود تلاش می کند که به شکلی منافع افغانستان را در روابط با آن کشور ها تامین کند.

 

وی در ارتباط با خواستهای افغانستان از آمریکا گفت: یکی از خواست هایی که احتمالاً در این سفر مطرح می شود موضوع انعطاف در جدول زمانی خروج نیروهای آمریکایی است. قرارداد آنها عملاً تمام شده است اما با توجه به اینکه وضعیت امنیت افغانستان بدتر شده و موضوع داعش مطرح شده است از آمریکا تقاضا شده که این خروج با زمان طولانی تری انجام بگیرد.

 

مرتضوی در پایان گفت: آمریکا می تواند در بحث جدیدی که در حال حاضر در افغانستان شروع شده است از کشور ما حمایت جدی داشته باشد و آن هم حمایت از پروسه صلح است. موضوع دیگر در حمایت از سرکوب هسته هایی است که فعلاً به نام داعش شکل گرفته است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار