افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 19 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

سفر اشرف غنی به کشور ایران

اشرف غنی

 

بندر چابهار که امکانات تجارتی زیادی را برای افغانستان فراهم می‌کند در ظرف چند روز افتتاح می‌شود.

 

قرار است رئیس جمهور افغانستان محمد اشرف غنی برای ملاقات با رهبران ایران و اشتراک در اجلاس سه جانبه سران ایران، افغانستان و هند روز دوشنبه به تهران برود.

 

دواخان مینه پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفت که در این ملاقات رهبران افغانستان و ایران و هند موافقه گسترش بندر چابهار را به امضا خواهند رساند:

 

“رئیس جمهور، جمهوری اسلامی افغانستان هفته آینده سفر به ایران دارد. هدف سفرشان افتتاح بندر تجارتی چابهار است. صدراعظم هند، رئیس جمهور ایران و رئیس جمهور افغانستان در همین مراسم افتتاح شرکت خواهند کرد. بندر چابهار از لحاظ مسافه که با افغانستان نزدیک است، بسیار پر اهمیت است. مواقع تجارتی زیادی دیده می‌شود. سران هر سه کشور در مورد آینده تجارتی افغانستان، ایران و هند هم صحبت خواهند کرد.”

 

آقای مینه پال همچنان گفت صدراعظم هند نریندرا مودی بعداً قرار است به افغانستان هم سفر کند و همراه با رئیس جمهور اشرف غنی بند سلما را افتتاح نماید.

 

بند سلما به کمک دولت هند ساخته شده است.

 

در چهار دهه اخیر این اولین پروژه بزرگ تولید برق می‌باشد که در افغانستان افتتاح می‌شود.

 

رسانه های هند می‌گویند که صدراعظم این کشور نریندرا مودی در اوایل ماه جون سال جاری در آستانه سفر به امریکا از افغانستان هم دیدن کرده و در هرات برای مدت کوتاه توقف خواهد داشت تا بند سلما را که بند دوستی افغانستان ـ هندوستان نامیده شده است افتتاح نماید.

 

قبل از این صدراعظم هند در ماه دسمبر گذشته در مراسم افتتاح تعمیر نو پارلمان افغانستان در کابل اشتراک کرده بود.

 

سفر رئیس جمهور افغانستان اشرف غنی به ایران دومین سفر رسمی وی به این کشور خواهد بود.

 

آقای غنی در ماه اپریل سال گذشته میلادی در جریان اولین سفر خود به ایران چندین موافقتنامه را با مقامات ایرانی امضا کرد که یکی از آنها به گسترش فعالیت بندر چابهار مربوط بود که با کمک مالی هندوستان صورت می‌گیرد.

 

صدر اعظم هند قرار است روز یک شنبه عازم تهران شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار