افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 19 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

سفر اشتون کارتر به افغانستان

وزیر دفاع امریکا در یک سفر غیر منتظره روز گذشته وارد افغانستان شد.

 

اشتون کارتر دیروز با معصوم ستانکزی سرپرست وزارت دفاع افغانستان در یک نشست خبری در ننگرهار حضور یافت و یک بار دیگر به کمک های کشورش با نیروهای امنیتی افغان تأکید کرد.

 

وی به همتای افغان خود گفت که امریکا کنار شما ایستاده و در چند سال آینده به تعهدات خود در جهت حمایت از نیروهای امنیتی افغان و تقویت ظرفیت های آنها پابند است.

 

خبرگزاری اسوشیتدپرس می گوید، اشتون کارتر در زمانی از وضعیت امنیتی افغانستان دیدن می کند که گزارش ها از افزایش جنگ دراین کشور، خبر می دهند.

 

وزیر دفاع امریکا گفت، گروه تندر دولت اسلامی تلاش می کند که در شرق افغانستان برای خود جای پا ایجاد کند.

 

اشتون کارتر پس از ملاقات با معصوم ستانکزی سرپرست وزارت دفاع افغانستان در یک کنفرانس خبری در ننگرهار حضور یافت و گفت که امریکا به حمایت و کمک درازمدت به افغانستان متعهد است.

 

جنرال دولت وزیری معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان از کنفرانس خبری وزرای دفاع دو کشور گفت:

 

“وزیر دفاع ایالات متحدهء امریکا به طور آشکار گفت که ما با افغانستان هستیم، بودیم و همیشه با افغانستان در همه عرصه ها کمک می کنیم و از افغانستان بخصوص نیروهای نظامی این کشور، حمایت می نمایم.”

 

همزمان با این، جنرال جان کمپبل قوماندان عمومی نیروهای مسلح امریکا و ناتو در افغانستان ابراز نگرانی کرده که جنگجویان عراقی و سوری با افغانانی یکجا شده که در شرق افغانستان در امتداد سرحد با پاکستان با گروه تندرو دولت اسلامی یا داعش بیعت کرده اند.

 

هرچند از مدتی به این سو، مقامات می گویند که شماری جنگجویان داعش در این مناطق محدود بوده و شمار آنها تا سه هزار جنگجو می رسد، اما گفته می شود که جنگجویان ناراض طالبان نیز با آنها می پیوندند.

 

وزیر دفاع امریکا گفت، گروه دولت اسلامی می خواهد از هر فرصتی استفاده کند و لانه های کوچکی را در افغانستان باز کند. اما به گفته اشتون کارتر، امریکا چنین اجازهء را بخصوص در ننگرهار نمی دهد تا پناه گاه امن برای خود ایجاد کنند.

 

یک گزارش تازه نشر شدهء وزارت دفاع امریکا نیز نگرانی های را بر انگیخته است.

 

در این گزارش آمده است که کاهش عساکر امریکایی در جریان امسال از افغانستان جنگجویان طالبان را جرأت داده تا حملات شان را افزایش دهند.

 

بعد از اینکه سال گذشته امریکا و نیروهای ایتلاف شماری از عساکر شان را از افغانستان خارج کردند، در حال حاضر حدود ۶۰۰ عسکر امریکایی در ننگرهار و در مجموع در افغانستان 14 هزار عسکر امریکایی و ایتلاف حضور دارند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار