افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 16 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

سفرهای بی دستاورد / سریالی که پایانی ندارد!

این سفرهای زنجیره وار بی نتیجه و بی ثمر، همچون گذشته و همچون پیش بینی نخبگان سیاسی در آینده نزدیک منجر به هیچ دستاوردی نشده و نخواهد شد چرا که توهین ها و تحقیرهای سران پاکستانی نسبت به کشور دوست و همسایه و برادرشان غیرقابل انکار بود.

 

در هر دو سوی مقامات وزارت خارجه پرچم پاکستان نصب شده بود ولی خبری از پرچم کشور مهمان نبود این چه معنایی می تواند داشته باشد جز اینکه پاکستان حتی حاکمیت مرزی و نظام جمهوری اسلامی افغانستان را به اندازه ی یک پرچم نیز به رسمیت نمی شناسد بنابراین چگونه می تواند به هیاتی به نمایندگی از یک حکومت بی مقدار و غیر رسمی، متعهد باشد؟!

 

 

 

هیات عالیرتبه حکومت افغانستان به سرپرستی وزیر امور خارجه پس از رخدادهای غیرمترقبه ای که منجر به تلفات مالی و جانی و روانی مردم ملکی بی گناه و نظامیان جوان شد؛ راهی پاکستانی شد که هم خود هیچ کاره است و هم افغانستان را هیچ می انگارد.

 

اما این سفرهای زنجیره وار بی نتیجه و بی ثمر، همچون گذشته و همچون پیش بینی نخبگان سیاسی در آینده نزدیک منجر به هیچ دستاوردی نشده و نخواهد شد چرا که توهین ها و تحقیرهای سران پاکستانی نسبت به کشور دوست و همسایه و برادرشان غیرقابل انکار بود.

ازجمله مهمترین و پررنگ ترین این اهانت ها، عدم وجود پرچم کشور افغانستان در دیدار مقامات دو کشور بود که برخلاف عرف دیپلماتیک در هر دو سوی مقامات وزارت خارجه پرچم پاکستان نصب شده بود ولی خبری از پرچم کشور مهمان نبود.

 

این چه معنایی می تواند داشته باشد جز اینکه پاکستان حتی حاکمیت مرزی و نظام جمهوری اسلامی افغانستان را به اندازه ی یک پرچم نیز به رسمیت نمی شناسد بنابراین چگونه می تواند به هیاتی به نمایندگی از یک حکومت بی مقدار و غیر رسمی، متعهد باشد؟!

 

دیگر اینکه، دعوای لفظی و اختلافات شفاهی میان صلاح الدین ربانی و سرتاج عزیز که به تنش و برخورد روانی منجر شد؛ خارج از اصول تعریف شده مهمان نوازی و نیز مناسبات دیپلماتک است و نشانگر عمق اختلافات حل ناشدنی مطالبات دوجانبه می باشد.

 

درحالی که فجایع اخیر ضد امنیتی در افغانستان مستقیما از سوی مقامات متوجه پاکستان شده و تردیدی در اجرای این حملات از سوی پنجابی ها و پشتون تبارهای پاکستانی وجود ندارد اما طراح و برنامه ریز و مدیر و ناظر این جنگ خونین روانی و جانی در سایه امن ایستاده است.

 

مقام های افغانستانی چه در ترمیم روابط و چه در تخریب مناسبات با پاکستان دچار خطای فاحش شده اند چرا که مهره های پشت پرده و دست های آلوده ی غربی و شرقی این حملات را طرح ریزی می کنند و اسلام اباد صرفا مجری است؛ پافشاری نماینده واشنگتن در نقش فعال اسلام آباد در صلح کابل شاهدی بر این مدعا است.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار