افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 27 ژوئن , 2014 لینک کوتاه خبر :

سفرهای بی حاصل مقامات کابل به پاکستان

 

در این مذاکرات همیشه اسلام آباد بوده که سود برده است، ز رونق بنادر اقتصادی گرفته تا دریافت کمکهای جامعه جهانی که بطور مستقیم یا غیر مستقیم عاید پاکستان شده است.

 به دنبال گفتگوی تلیفونی محترم حامد کرزی با نواز شریف نخست وزیر پاکستان درباره مسایل امنیتی، روز پنجشنبه هیاتی بلندپایه از مقامات کابل عازم اسلام آباد شد.

این هیات را محترم رنگین‎دادفر اسپنتا رییس امنیت ملی، محمدعمر داودزی وزیر داخله، بسم‎الله محمدی وزیر دفاع و ضرار احمد مقبل وزیر خارجه تشکیل می دهند که قرار است در گفتگو با نواز شریف نخست وزیر و سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی پاکستان در مورد موضوعات امنیتی به خصوص حملات راکتی نظامیان پاکستانی به خاک افغانستان گفتگو کنند.

این سفر در حالی صورت می گیرد که سیاست افغانستان نسبت به پاکستان همیشه برعکس سیاست پاکستان نسبت به افغانستان بوده و مقامات کابل همواره قصد بهبود بخشیدن به روابط دو کشور را دارند.

بین افغانستان و پاکستان از گذشته مسایل لاینحل بسیاری وجود دارد که همیشه در مذاکرات صورت گرفته بین دو کشور ، افغانستان متضرر گردیده است. چه در زمان جهاد علیه شوروی و چه پس از ورود آمریکا به منطقه ، این پاکستان بوده که سود برده است از رونق بنادر اقتصادی گرفته تا دریافت کمکهای جامعه جهانی که بطور مستقیم یا غیر مستقیم عاید پاکستان شده است.

این سودجویی ها حتی تا جایی پیش رفت که بسیاری از نیروهای پاکستانی به عنوان افراد افغانستانی در سمتهای مختلف در سراسر کشور مشغول به کار شدند که باز منافع اطلاعاتی، اقتصادی و سیاسی آن به پاکستان باز می گشت و این تاثیرگذاری به حدی بود که تا چندی پیش دولتمردان افغانستان، جرات محکوم کردن پاکستان را نیز نداشتند تا بالاخره رییس جمهور کرزی تحت تاثیر دیگر کشورهای منطقه و برخی مسوولین افغانستانی، از روی اجبار به محکوم کردن اسلام آباد پرداخت.

همیشه اینگونه بوده است که در اینگونه مذاکرات مقامات پاکستانی به گرمی دست مقامات کابل را فشرده اند اما پس از آن به خاطر منافعشان از پشت خنجر زده اند. هرچند بسیاری از آگاهان مسایل سیاسی این سیاست را مربوط به پرویز مشرف می دانستند. لذا به همین دلیل پس از برکناری وی، امیدواری رییس جمهور کرزی به پاکستان بیشتر شد، اما متاسفانه باز هم این سیاست ادامه دارد.

در این اواخر پاکستان به اصطلاح نسبت به افغانستان حسن نیت نشان داده و برخی از سران طالبان را بازداشت کرده است که بسیاری از دولتمردان افغانستان معتقدند این شروع یک بازی دیگر با افغانستان است. زیرا نیروهایی که ممکن بود با طرح آشتی ملی رییس جمهور کرزی به دولت بپیوندند و یا با پاکستان از لحاظ فکری به مشکل خورده بودند، دستگیر شدند.

به هر آنچه باید گفت اینکه این سفرها طی دوازده سال گذشته بارها و بارها بی حاصل تکرار شده و مقامات اسلام آباد بخاطر منافعشان هم که شده، حاضر نیستند روی آرامش و ثبات را در افغانستان ببینند.

منبع: افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار