افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 29 مارس , 2017 لینک کوتاه خبر :

سطح دانشِ شهروندان باید افزایش یابد!

دانش

روز گذشته نشستی با هدف هماهنگی و راه اندازی مؤثر برنامه های آگاهی دهی از سوی ریاست اطلاعات و ارتباط عامه برگزار شد.

مسأله که در نشست مشترک ریاست اطلاعات و ارتباط عامه با ریاست های څارنوالی اختصاصی منع خشونت علیه زنان، مبارزه با فساد اداری، مبارزه با مسکرات و مواد مخدر، کنترول و مراقبت، جزای عمومی ستره محکمه و نماینده جی اس اس پی مطرح شد.

پوهیالی شاه محمد خپلواک رییس اطلاعات و ارتباط عامه، مبارزه با خشونت علیه زنان، مواد مخدر و فساد اداری از اولویت های کاری لوی څارنوالی می پندارد. به باور وی برنامه های آگاهی دهی می تواند تأثیر مثبتی را در مبارزه با این پدیده ها داشته باشد. وی افزود: “هدف ما کاهش جرم است. و بلند بردن سطح دانش شهروندان از طریق برنامه های آگاهی دهی می تواند ما را در رسیدن به هدف کمک کند.”

 

عبدالاحد که به نمایندگی ریاست څارنوالی اختصاصی منع خشونت علیه زنان در این نشست اشتراک کرده بود، گفت:” سطح دانش خانواده ها در میزان رویداد های خشونت آمیز تأثیر مستقیم دارد. در خانواده های که تحصیلکرده هستند، میزان خشونت کمتر می باشد.”

 

به باور وی، ایجاد مرکز مشوره دهی در ریاست څارنوالی منع خشونت علیه زنان می تواند در کاهش خشونت در خانواده ها کمک کند. در بعضی از قضایای خشونت، شخص مدعی در جریان تحقیق یا محاکمه از دعوی اش منصرف می شود. این مرکز می تواند از کشیدگی های خانوادگی و از دیگر سو از ضیاع وقت جلو گیری کند.

 

آگاهی دهی از طریق ملا امامان مساجد راهکار دیگری بود که برای کاهش خشونت علیه زنان مطرح شد. به گفتۀ عبدالواحد نماینده ریاست جزای عمومی ستره محکمه، برجسته کردن حیثیت و کرامت زنان در شریعت اسلامی از طریق ملا امامان می تواند در کاهش خشونت مؤثر واقع شود.

 

پیام های رادیویی و تلویزیونی، بیلبورد، مقاله های علمی در مورد این پدیده ها، ایجاد هماهنگی با وزارت امور زنان، ارشاد، حج و اوقاف و وزارت مبارزه با مواد مخدر از راهکار های بود که در این جلسه مطرح گردید.

 

قرار است ریاست اطلاعات و ارتباط عامه، برنامه های آگاهی دهی را در قالب های مختلف برای بلند بردن سطح دانش حقوق شهروندان راه اندازی کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار