افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 1 دسامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

سریال بودجه و رد هایی که به تایید می رسند

علیرغم تمامی شعارهای خوش رنگ و لعاب مسوولین نکتایی بسته و برخی دریشی پوشان طالب هنوز هم روابط جای ضوابط را گرفته و همچنان توافقات پشت پرده تعیین کننده تایید یا رد عاجل یک پرونده است.

 

اصطلاح دست بالای دست بسیار است آهسته و پیوسته در تمامی جریانات حکومتی، رده های زیر نظر دولت ولی بصورت نیمه خصوصی، بازار و حتی خارجی های مقیم افغانستان صرف می گردد و به نمایش در می آید.

 

در بخش امنیت، آنچه که از بیانات لسانی و غم شریکی های با تاخیر و کمرنگ مسوولان برای قربانیان انتحاری و انفجار تا کمک های با تاخیر بیشتر و البته دزدی های کلان تر از بسته های مواد غذایی و پتو برای سیل و زلزله زدگان به چشم می آید بیانگر همین حقیقت است.

 

اگر قطعیه سال مالی 92 در یک جلسه کوتاه مدت یکی دو ساعته توسط اکثریت قاطع نمایندگان مجلس رد می شود و در مقابل اگر مجلس سنا با اعتراض به تایید فوری و قاطع توافقنامه امنیتی با امریکا آن را بازتایید می نماید همه و همه بیانگر همین اصطلاح می باشد.

 

در افغانستانی که علیرغم تمامی شعارهای خوش رنگ و لعاب مسوولین نکتایی بسته و برخی دریشی پوشان طالب هنوز هم روابط جای ضوابط را گرفته و همچنان توافقات پشت پرده تعیین کننده تایید یا رد عاجل یا آتی یک پرونده است نمی توان دم از عدالت و قانونمداری زد.

 

نظر به اینکه مشکلات موجود در برابر رد قطعیه مالی سال 1392 با کمی تغییر جزیی و اضافات در قطعیه های مالی سال های پیشین نیز تکرار شده بود و هنوز هم مسوولان اجرایی و وزرا بر چوکی خود برقرار هستند می توان دریافت که دست بالای دست بسیار است.

 

از تخطی در نحوه مصرف بودجه، ایجاد پست های اضافی و تعدیل کد های مصرفی گرفته تا تخطی های حسابی که نیمی از واحدهای مربوط به حکومت مرتکب شده اند اکثریت قریب به اتفاق واژگان آشنایی برای نمایندگان کنونی و سابق مجلس و سنا هستند که 13 سال به همین منوال گذرانده اند.

 

تا زمانی که چاره اندیشی اساسی و اصولی و درازمدت برای چنین جرم های غیر قابل اغماضی در بدنه دولت در نظر گرفته نشود و دالر ها و افغانی ها و روپیه ها و ریال ها و ین ها هزینه سوروساط وزرا و مشاوران و معاونان را فراهم آورد نتیجه ای جز خرابی سرک های آسفالت شده در کمتر از یک ماه در پی نخواهد داشت.

 

اشرف غنی با گام های فعلا استوار و قاطعیت هنوز به چالش نکشیده اش که مصارف داخلی ارگ را بنابر گزارشهایی کاهش داده است در صورت توجه کافی و وافی به چنین نقاط کوری می تواند پایانی بر سریال بودجه های به مصرف نرسیده و دله دزدی های چندصد میلیونی باشد… اگر بگذارند.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار