افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 12 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

سرگردانی هزاران مهاجر افغان در مرز یونان

هزاران مهاجر افغان در مرز یونان با مقدونیه گیرمانده اند و با سرنوشت نا معلومی روبه‌رو استند.

 

در حالی که کشورهای حوزه بالکان برای جلوگیری از ورود پناهجویان به خاک کشور شان تدابیر جدی‌تر گرفته اند، در چند روز گذشته شماری از کشتی های گشت زنی ناتو نیز برای جلوگیری از ورود پناه‌جویان به اروپا در آب‌های ترکیه و یونان فعالیت شان را آغاز کرده اند.

 

محمد مهاجر افغان گفت: “چرا آنان نمی‌گذارند تا پناه‌جویان افغان به کشورهای دیگر بروند؟ در سوریه پنج سال است که نبردها وجود دارد در حالی که افغانستان سه دهه جنگ را پشت سر گذاشته است. حالا هم در افغانستان جنگ است. چه کسی می‌گوید که امنیت در افغانستان خوب است؟”

 

ذبیح یکی دیگر از مهاجران افغان گفت: ” من هراس افگن نیستم. من افغان هستم.”

 

بیشتر این مهاجران با دشواری های بسیاری به این بخش از اروپا رسیده اند. هر روز شماری از آنان در آب های ترکیه و یونان غرق می‌شوند. دو روز قبل نیز در اثر واژگون شدن یک قایق آنان شماری از آنان به شمول یک کودک شش ماهه افغان جان باختند.

 

در همین حال، دفتر سازمان ملل در امور مهاجران نیز از بدتر شدن وضعیت مهاجران در این بخش‌ها خبر داده است.

 

بابر بلوچ یکی از سخنگویان دفتر سازمان ملل در امور مهاجران در این باره گفت: “این موضوع مرگ و زنده‌گی است. اگر کسی پیش می آید و پناهنده گی می خواهد آنان باید این موضوع را از راه بررسی ها ثابت کنند که آیا مورد پشتیبانی قوانین جهانی قرار می‌گیرند و یا نه. عمومی بحث کردن کمکی کرده نمی تواند.”

 

این در حالی است که آمارها نشان می‌دهند که از آغاز سالروان میلادی تا کنون بیش از ۱۴۰ هزار تن وارد کشورهای اروپایی شده اند که بیشتر شان افغان‌ها و شهروندان سوری اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار