افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 21 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

سرگردانی صدها خانواده بیجا شده در سرپل

بیجا شده

 

بیش از ۳۰۰ خانواده که ۸ ماه قبل از اثر جنگ و نا امنی‌ها در ولسوالی کوهستانات خانه و کاشانه‌شان را ترک نموده و به شهر سرپل پناه آورده اند دولت را مورد انتقاد قرار داده می‌گویند بیشتر از ۸ ماه می‌شود که مناطق آنان در کنترول مخالفین مسلح دولت قرار دارد،اما از سوی دولت در زمینۀ بازپسگیری آن کدام اقدام جدی صورت نگرفته است.

 

تعدادی از این بیجا شده‌ها گفتند که بیشتر از هشت ماه می‌شود که ساحات وسیع کوهستانات توغان، چراس، کچن و از تراب و قریه های خمدان، ده سرخ، خوال، پسنی، جرغان، تاجکان و برخی ساحات ولسوالی‌های سوزمه قلعه، سانچارک و صیاد در تصرف مخالفین مسلح دولت قرار دارد.

 

یکتن از باشندگان قریه جرغان ولسوالی کوهستانات سرپل که نخواست نامی از وی گرفته شود گفت:

 

“هشت ماه می‌شود که ما از خانه و کاشانۀ خود دور استیم تابکی در فضای گرم و سوزان زندگی کنیم. ارگان‌های دولتی هیچ در قصه ما نیست ولسوالی ما بدست طالب است. زندگی به سختی تیر می‌شود.”

 

این بیجا شده‌ کوهستانات سرپل هم چنان می‌گوید که تا هنوز دولت قادر نشده‌است غیر از مرکز سرپل دیگر ولسوالی‌ها را از وجود مخالفین مسلح تصفیه و پاکسازی کند.

 

وی از دولت می‌خواهد بیجا شده‌ها باید به جاهای اصلی‌شان برگردانده شوند:

 

“تقاضای ما از دولت همین است ولسوالی کوهستانات را تصفیه کند ما به قریه جات خود برویم.”

 

اما محمد نعیم اندرابی سرپرست قوماندانی امنیه سرپل که به تازه گی به صفت آمر امنیت این ولایت تعیین شده‌است می گوید: عملیات نیروهای امنیتی به هدف تصفیه ولسوالی‌های نا امن سرپل از وجود مخالفین مسلح جریان دارد و به زودی ولسوالی کوهستانات دوباره در کنترول دولت خواهد آمد.

 

وی گفت:

 

“در روز‌های آینده در نظر است به منظور باز پسگیری ولسوالی کوهستانات این ولایت عملیات تصفیوی رابه نام عیار راه اندازی نمائیم که در آن صورت مشکل بیجا شده‌ها حتماً حل خواهد شد.”

 

بر اساس اظهارات نمایندگان بیجا شده ها، ولسوالی کوهستانات که در ماه عقرب سال گذشته به دست مخالفین سقوط کرد در اثر آن بیش از ۳۰۰ خانواده از قریه‌های ولسوالی کوهستانات به شهر سرپل بیجا شده و در وضعیت بد بسر می‌برند.

 

این در حالیست که دو روز قبل مسئولان امنیتی سرپل از بهبود وضعیت امنیتی این ولایت نسبت به یک هفته قبل به رسانه‌ها خبر داده بودند، اما شماری از مردم محل گفتند که مخالفین مسلح دولت ساعت شش شام پنجشنبه بالای پوسته‌های پولیس حمله کرده درگیری تا صبح روز گذشته ادامه داشت.

 

به گفته آنان در این درگیری که در فاصله ۱۰کیلومتری مرکز ولسوالی سوزمه قلعه رخداد سه پوسته نیرو‌های امنیتی به شمول چندین تانک زرهی، رینجر، سلاح و مهمات به دست مخالفین مسلح دولت افتاده است.

 

مسئولان امنیتی سرپل با تایید این خبر گفتند که با رسیدن نیروهای کمکی به محل این پوسته‌ها دوباره توسط نیروهای امنیتی اشغال شده و همین اکنون تحکیمات پوسته‌ها و اکمالات از سوی دولت جریان دارد. ولی از تلفات هر دو طرف تا به حال جزئیات در دست نیست.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار