- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

سرک کشیدن امارات در خانۀ افغان ها!

%d8%a7%d9%85%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d8%aa

امارات متحده عربی پس از امضای قرارداد استراتیژیک با افغانستان و تلاش برای ایجاد مکاتب دینی در غرب کشورمان، مشغول اجرای پروژه‌های مسکن‌ شده است!

امارات متحده عربی که پیش از این قرارداد استراتیژیک با افغانستان امضا کرده بود با اخراج شمار زیادی از تاجران افغان از این کشور، پروژه ۱۷۹ ملیون دالری مسکن در کابل را افتتاح کرد.

در پروژه‌ مسکن امارات در کابل، 11 بلوک و 3330 در مساحت 269 جریب زمین توسط شرکت تروجان ساخته شده است.

پروژه ساخت مسکن در اواسط ماه می سال 2013 عیسوی با حضور حامد کرزی رییس‌جمهور سابق کشورمان و رییس صندوق توسعه ابوظبی آغاز شد.

این پروژه در حالی افتتاح شده است که افغانستان و امارات متحده عربی در راستای گسترش روابط میان دو کشور قرارداد همکاری‌های استراتیژیک در بخش‌های اقتصادی، سیاسی، امنیتی و فرهنگی امضا کرده بودند.

این توافقنامه توسط  رییس‌جمهور اشرف‌غنی و شیخ محمد بن‌راشد ال‌مکتوم  ولیعهد و نخست‌وزیر امارات متحده عربی به امضا رسیده بود.

شیخ راشد ال مکتوم در دیدار با اشرف‌غنی گفته بود که افغانستان می‌تواند نقش پلی را در روابط تجارتی میان امارات متحده عربی، چین و هند ایفا کند.

عبدالجبار نعیمی والی لغمان، نیز در دیدار با جمعه عبدالله الکعبی سفیر امارات متحده عربی در کابل از این کشور خواسته بود که تا مکاتب دینی، مساجد، مخازن نگهداری آب، مکاتب دخترانه و پسرانه در ولایت لغمان و ساخت یک مسجد جامع در شاهراه کابل – جلال‌آباد اشتراک کند.

این در حالی بود که حکومت امارات متحده عربی به 600 تاجر افغان که در این کشور سرمایه‌گذاری کرده‌ بودند، ضرب‌الاجل چند روزه برای خروج آن‌ها از این کشور ارائه کرده بود.

تاجران افغان و کارشناسان اقتصادی تأکید داشتند که با وجود اخراج 600 تاجر افغان از امارات متحده عربی، سرمایه‌ای معادل 20 ملیارد دالر از آن‌ها در این کشور باقی خواهد ماند.