- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

سرکوب هدفمند رهبران اقوام غیر پشتون توسط ارگ

ارگ [1]

نماینده گان ولسی جرگه رییس جمهور غنی را به سرکوب برنامه ریزی شده و هدفمند اقوام غیر پشتون متهم کردند.
برخی از نماینده گان ولسی جرگه تاکید کردند که سیاست‌های نادرست حکومت باعث ایجاد فضای بی اعتمادی و تشدید تنش‌های قومی در افغانستان شده است.

عبدالقیوم سجادی نماینده غزنی در ولسی جرگه گفت: مردم بهای سیاست‌های قومیتی و نادرست حکومت وحدت ملی در کشور را پرداخت می‌کنند.

لالی حمیدزی نماینده کندهار نیز تصریح کرد که حکومت نباید در برخورد با قوماندانان محلی تفکیک قایل شود و تنها کسانی را که از حکومت وحدت ملی حمایت نمی‌کنند هدف سرکوب قرار دهد.

این در حالی است که نیروهای اردوی ملی به دستور ارگ ریاست جمهوری نظام‌الدین قیصاری نماینده خاص جنرال دوستم و کلان قومی ازبک در شمال را بازداشت کرده است.

عارف رحمانی نماینده غزنی نیز اظهار داشت: اگر اشرف غنی به دنبال برخورد با زورمندان است باید از کابل شروع کند. باید کسانی بازداشت شوند که موترهای پولیس را به آتش کشیده و از تجار اخاذی می‌کنند.

اشاره رحمانی به ملاتره خیل نماینده کوچی‌ها در ولسی جرگه است که به اخاذی، زمین خواری و گشت و گذار مسلحانه، به آتش کشیدن موترهای پولیس و زورگویی متهم است.

عبدالستار درزابی نماینده ولایت جوزجان نیز در ولسی جرگه تاکید کرد که اگر رییس جمهور صدبار ما را بکشد دوباره زنده خواهیم شد، اشرف غنی با زنده کردن امیرعبدالرحمان خان بار دیگر امیر تیمور را زنده می‌کند.

از سوی دیگر، عبیدالله بارکزی عضو حزب اسلامی و نماینده ارزگان در ولسی جرگه از اقدامات ارگ ریاست جمهوری علیه نظام الدین قیصاری نماینده جنرال دوستم حمایت کرد.

پیش از این آن نیز حکومت وزیر پیشین مخابرات و تکنالوژی معلوماتی که از اقوام هزاره بود را در ارتباط با اخذ مالیات از مشترکین خدمات همراه محاکمه کرده است.

اکلیل حکیمی وزیر مالیه پیشین نیز که باید در مورد مالیات مشترکین همراه پاسخگو باشد به محکمه احضار نشد.

حکیمی از اقوام پشتون و از تیم اشرف غنی است که پس از استعفایش از وزارت مالیه من‌حیث سفیر افغانستان در واشینگتن منسوب شد.

ارگ ریاست جمهوری متهم به برخورد دوگانه و سرکوب برنامه ریزی شده و هدفمند اقوام غیر پشتون در کشور متهم است.